A magyarországi lakosság nem is érzékeli igazán, hová vezetett a tavalyi második fél évben kibontakozott energiaár-válság. Nálunk a rezsitarifák 2012 óta mozdulatlanok, igaz, közvetetten – az élelmiszerek és a szolgáltatások árában – igenis markánsan érezhető a nemzetközi energiapiacokon bekövetkezett áremelkedések hatása. Két további eszköze volt a kormánynak az elmúlt év végén: az üzemanyagok árának befagyasztása a literenkénti 480 forintos áron, illetve a mikrovállalkozások előtti lehetőség megnyitása, hogy csatlakozzanak az egyetemes tarifarendszerhez a gáz- és az áramszolgáltatásban.
Felrobbantak a rezsiárak Magyarország körül
A liberalizált piacokon nincs kegyelem, a lakosságnak fizetnie kell.
A viszonylagosan nyugodt hazai helyzetet azonban minden oldalról brutális áremelkedések veszik körbe a régióban. Leginkább a lengyel fogyasztók jártak pórul – derül ki a G7 gyűjtéséből –, akik átlagosan 24 százalékkal fizetnek többet az áramért és 54 százalékkal többet a gázért januártól. Szlovákiában valamelyest kedvezőbb a helyzet abból a szempontból, hogy nem teljesen liberalizáltak az energiapiacok, így a lakossági árak szintén szabályozottak. Ennek ellenére a tavalyi 16 euró helyett már 22 eurót kell fizetniük a gáz megawattórájáért, összességében 24 százalékkal növekszik a díj. A január végi villanyszámla egy átlagos háztartásban 15 százalékkal lesz magasabb, mint a decemberi.
Már szeptember óta átlagosan hét százalékkal emelt árakat fizetnek a csehországi lakosok a harmadik legnagyobb, nyolcszázezer fogyasztót kiszolgáló PRE vállalatnál. A mintát a kisebb cégek is követték, majd a legnagyobb szolgáltató, a ČEZ januártól harmadával növelte a tarifáit.
Tette ezt annak ellenére, hogy ősszel még az akkori árak fenntartásáról biztosította a háztartásokat.
Ugyanez a cég a gázért a korábbi díj kétharmadával többet kér. Karel Havlíček ipari és kereskedelmi miniszter összességében az áramnál akár ötven-, a gáznál hetvenszázalékos drágulást jelzett előre néhány hete.
A szintén liberalizált osztrák energiapiacon 18 százalékos áramár-emelkedéssel számolhatnak a lakossági fogyasztók, de a bécsiek ígéretet kaptak a szolgáltatójuktól arra, hogy az idén már nem lesz további drágulás.
Lapunk írta meg elsőként a magyar médiában, amikor a román parlament elfogadta az öt hónapra szóló rezsicsökkentést. A március végéig hatályos jogszabály öt százalékra mérsékelte az áram és a gáz áfakulcsát, és kompenzációt bocsát a fogyasztók rendelkezésére. Ugyanakkor a távfűtés ára megduplázódott a liberalizált piacon, és mind több kisebb gázpiaci szolgáltató csődöl be, veszélyeztetve a saját gázkazánnal fűtők ellátását. Amennyiben a kormány nem hosszabbítja meg a tarifák befagyasztását, úgy márciustól újabb áremelésekre és a tartozások felgyülemlése miatt a szolgáltatások kikapcsolására lehet számítani keleti szomszédunknál.
További Gazdaság híreink
Márpedig úgy tűnik, hogy jó ideig még nemigen enyhül a nemzetközi piacokon az árnyomás, és még két-három hónap hátra is van a fűtési szezonból. Ahogyan arra a minap rámutattunk, az idén nem zárható ki az olaj drasztikus drágulása, a nálunk irányadó Brent az év végi hordónkénti hatvan (jelenlegi nyolcvan) dolláros szintről egészen kilencven-száz dollárig emelkedhet, ha fennmarad, illetve erősödik a kínálati hiány. Igaz, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC éppen ma állapodott meg arról, hogy februárban napi négyszázezer hordóval növeli az olajtermelést, reagálva a kereslet folyamatos emelkedésére. A Brent határidős jegyzésének ára nem enyhült a hírre.
További Gazdaság híreink
Nem biztató az sem, hogy mintegy húsz százalékkal drágult az európai gázár ma kora délután
a hétfői záróértékéhez képest, miután már 15. napja fordított irányba, nyugatról kelet felé tart a gáz továbbítása a Jamal–Európa gázvezetéken, és a meteorológusok előrejelzése szerint ismét téliesre fordul az időjárás Európa jelentős részén. A legnagyobb európai gáztőzsde, a holland TTF legközelebbi, februári határidős jegyzésében 94,5 eurón jegyezték a gáz megawattóráját, kora délután, de később 98 dollár körül is állt az ár.
A fordított szállítás önmagában nem jelent problémát, hiszen a megrendelések alapján áramlik az energiahordozó az adott irányba. Ám a jelen helyzetben nem kelt biztonságérzetet az, hogy az Oroszországból Belaruszon és Lengyelországon át Németországig vezető, kétezer kilométer hosszú csövön december 21. óta Németország felől Lengyelországba áramlik a gáz.
Borítókép: Az Északi Áramlat 2 gázvezeték Szlavjanszkaja kompresszorállomása az oroszországi Leningrád megyében (Fotó: TASS via Getty Images/Peter Kovaljev)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezVarga Mihály: A jövő évi költségvetéssel a családokat és a vállalkozásokat is erősítjük
A rezsivédelmi alap ugyan megszűnik, de a rezsicsökkentett árak maradnak.
Magyarország jelenleg nettó befizetője az Európai Uniónak, kezdődik a vidéki otthonfelújítási program társadalmi egyeztetése
Heti gazdasági összefoglaló.
Leállította Oroszország a földgázszállításokat Ausztriába
A gázszállítás leállítása mögött az OMV és a Gazprom között kialakult jogvita áll.
Jelentős bérelemést kapnak a vízügyi terület dolgozói
Átlagosan harminc százalékkal növekszik a dolgozók bére január elsejétől.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Menczer Tamás: A dollármédia Brüsszel Pétert segíti
Van az a pénz – Magyar Péter parancsára hallgatnak az EP-képviselői
A sütőtök héja kincset ér, többé ki ne dobd! 5 tipp a felhasználására
Nem fogja elhinni, mit evett Elon Musk és Donald Trump a különgépen
Megrohamozták a törökök a magyarokat Sallai miatt
Kiderült, miért kellett újraéleszteni Szalai Ádámot!
A baloldalon is egyre többen látják, hogy Magyar Péter emberileg alkalmatlan
Haaland és az angolok gólzápora feljutást ért, nekünk az osztrákok és a görögök is juthatnak
Videón a vadászgép, amely 360 fokos fordulatot tesz repülés közben
A Magyar Tudományos Akadémia elnöke is megszólalt Polyák Gábor Orbán Balázs elleni politikai támadása után
A Liverpool kapusa öt perc alatt három gólt kapott, összesen ötöt, örül Anglia
Tisztul a kép: ez történt valójában Szalai Ádám rémisztő ellátásakor
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezVarga Mihály: A jövő évi költségvetéssel a családokat és a vállalkozásokat is erősítjük
A rezsivédelmi alap ugyan megszűnik, de a rezsicsökkentett árak maradnak.
Magyarország jelenleg nettó befizetője az Európai Uniónak, kezdődik a vidéki otthonfelújítási program társadalmi egyeztetése
Heti gazdasági összefoglaló.
Leállította Oroszország a földgázszállításokat Ausztriába
A gázszállítás leállítása mögött az OMV és a Gazprom között kialakult jogvita áll.
Jelentős bérelemést kapnak a vízügyi terület dolgozói
Átlagosan harminc százalékkal növekszik a dolgozók bére január elsejétől.