Hazai tojás kerül az asztalokra

Leszűkítette a tojáskínálatot az Európai Unión belül az orosz–ukrán konfliktus, hiánytól azonban ennek ellenére nem kell tartani. A keresleti piacnak köszönhetően emelkedhetnek a termelői árak, s így levegőhöz juthatnak a hosszú ideje növekvő költségekkel harcoló termelők is.

2022. 04. 15. 6:52
© Unger Tamás
20210914 Balogunyom Nagyot drágult a takarmány ára. Fotó: Unger Tamás UT Vas Népe Képen: Cser Nándor tojástermelő tyúkjai Fotó: Unger Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lesz elég tojás a boltokban húsvét előtt, nem kell hiánytól tartaniuk a vásárlóknak és az elmúlt napokban már az árak sem emelkedtek tovább. Molnár Györgyi, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének titkára a Magyar Nemzetnek elmondta: az idén importtojással biztosan nem találkoznak az ünnepek előtt a vásárlók. Ennek oka, hogy az orosz–ukrán konfliktus miatt jelentősen csökkent az Európai Unióba irányuló tojásimport. Az uniós piacra nagyrészt olyan telepek termelnek, amelyek Harkov és Mariupol környékén, tehát a hadműveletek térségében helyezkednek el. Az unióba irányuló behozatalból Ukrajna korábban több mint 23 százalékkal részesedett. 

Az import csökkenése ugyanakkor sem a közösség egészében, sem Magyarországon nem okoz tojáshiányt, csupán az eddig fennálló túlkínálatot szünteti meg. Ennek egyébként igencsak örülnek a hazai gazdálkodók, mivel így lehetőségük nyílik arra, hogy az elmúlt hónapokban rekordmagasságokba szökő termelői költségek egy részét érvényesítsék az átvételi árakban. 

– A hazai tojótartók az elmúlt tíz hónapban végig úgy termeltek, hogy a jelentősen megemelkedett költségek ellenére – a kínálati piac miatt – egyetlen forintot sem tudtak emelni az átadási áraikon. Ezért most, hogy kevesebb a tojás az uniós piacon, sokan abban reménykednek, hogy végre levegőhöz juthatnak egy kicsit, és az áruházláncokkal el tudják ismertetni a termelési költségeik növekedését – jegyezte meg Molnár Györgyi.

A szakember ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a termelői ár emelkedése nem feltétlenül vezet ahhoz, hogy a vásárlók drágább tojással találkozzanak a boltokban. A kiskereskedőknek ugyanis nagy a felelősségük abban, hogy milyen fogyasztói árakat alakítanak ki, egyesek ugyanis szemtelenül magas árréssel dolgoznak. A tojásszövetség titkára szerint akad olyan boltos is, aki háromszoros áron kínálja a tojást a vásárlóinak.

Arra a kérdésre ugyanakkor, hogy milyen szintű áremeléssel lennének elégedettek a tojáságazat szereplői, Molnár Györgyi nem tudott pontos választ adni. – A háború kitörése előtt azt mondtuk, hogy legalább 40 forintos termelői tojásár szükséges ahhoz, hogy a gazdálkodók ne önköltségi szint alatt vigyék a tojást a piacra. A fegyveres konfliktus azonban teljesen felbolydította a piacot, a költségek többsége heti, sőt nemritkán napi szinten változik, ezért nem lehet általánosságban vett áremelési mértékről beszélni – hívta fel a figyelmet. A háborús helyzet rákényszerítette a termelőket arra, hogy a korábbinál jobban szervezzék a gazdaságuk működését, nemcsak a takarmányellátottság, hanem a csomagolóanyagok, különböző alkatrészek esetében is előre kell tervez­niük a termelőknek.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Vas Népe/Unger Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.