– Bár a július elsejéig meghosszabbított élelmiszerárstopot még minden valószínűség szerint túléli a hazai csirkeágazat, az intézkedés hosszabb távú fenntartása a termelés teljes leállásához vezethet – mondta el lapunknak Bárány László, a Magyar Broilerszövetség elnöke. A szakember szerint a hatósági ár betartása a kiskereskedőkre vonatkozik, hatásait azonban közvetett módon a termelők is érzik. A Vg.hu a minap Csorbai Attila, a Magyar Baromfi Terméktanács elnökének nyilatkozatára hivatkozva azt írta, hogy ha a csirkemellre és a csirke far-hátra vonatkozó árplafon marad, eltűnhetnek az érintett termékek a boltokból, helyüket pedig bizonytalan eredetű importhús veheti át.
Elszálltak a költségek
Az elmúlt hónapokban jelentősen nőttek a csirketartók és a vágóhidak költségei. Az energiahordozók mellett a takarmányok is nagy mértékben drágultak, az orosz–ukrán háború pedig tovább fokozta az áremelkedést. – A fegyveres konfliktus kitörése után az Európai Unióban percek alatt 20-23 százalékkal nőtt a gabona ára. Az intenzív állattartásnál használt napraforgóolaj pedig a három-négyszeresére drágult – fogalmazott a szervezet vezetője. A bajt tetézi, hogy a madárinfluenza számos uniós tagállamban jelentős pusztítást végzett, Franciaországban, Hollandiában, Dániában és az EU legnagyobb baromfitartó államában, Lengyelországban is megtizedelte az állományokat a betegség. Hazánkban a harmadik hullámánál tart a madárinfluenza-járvány, s bár többségében vízi szárnyasokat érint a fertőzés, a Dél-Alföldön számos csirkefarm is található a korlátozások alá eső körzetekben.
Hiánycikk lett a népszerű alapanyag
A madárinfluenza miatt egész Európában hiány van csirkemellfiléből, ami jelentős áremelkedést okoz. Bárány László szerint Nyugat-Európában jelenleg 2300-2400 forintért lehet eladni a csirkemell kilóját, míg itthon a boltokban – az élelmiszerárstop hatására – 1650 forint körül kerül a húsféle a boltok polcaira.
Ha nem lenne hatósági ára a terméknek, vélhetően ennél jóval drágábban juthatnának hozzá a kedvelt alapanyaghoz a magyar vásárlók. – Azt tudomásul kell venni, hogy az áremelésnek van egy plafonja, ami fölött a fogyasztás azonnal elkezdene csökkenni. A fizetőképes kereslet itthon vélhetően 1900-1950 forintos árat engedne meg – mondta el lapunk kérdésére a szövetség elnöke.