Teljesíti a magyar minimálbér azokat a kritériumokat, amelyeket Brüsszel a tisztességes minimálbérekre vonatkozó, elfogadás előtt álló irányelvjavaslatában meghatározott. Ez tehát azt jelenti, a magyar minimálbérre már most igaz, hogy egyben európai minimálbér is – hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek Szalai Piroska munkaerő-piaci szakértő.
Emlékeztetett: az európai minimálbérként ismertté vált, a kötelező legkisebb keresetek meghatározásának legalapvetőbb szempontjait rögzítő uniós irányelvjavaslat nem ír elő kötelezően bevezetendő összeget a tagállamoknak, és alapvetően azt sem írja elő, milyen adatok figyelembevételével kell tárgyalniuk a szakszervezeteknek, a munkáltatóknak és a kormánynak a minimálbér összegéről.
Egy adott ország nemzeti minimálbére – vagyis az a kereset, amelynél kisebb összegért nem dolgozhat az adott államban egyik munkavállaló sem – akkor nevezhető európai minimálbérnek, ha az összeg garantálja, hogy aki dolgozik, ne éljen szegénységben, vagyis a bére meghaladja a szegénységi küszöb összegét.
Világos képlettel európai a minimálbér
Szalai Piroska kiemelte: ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az adott tagállamban mért szegénységi küszöbnél magasabb összeget kell kézhez kapniuk a legkisebb keresetű munkavállalóknak is. A szakértő arra figyelmeztetett, hogy a szegénységi küszöbértéket az Eurostat és a nemzeti statisztikai hivatalok, így a KSH is ugyanazzal a nemzetközileg alkalmazott módszertannal számolják.
A szegénységi küszöb az országos medián jövedelem hatvan százaléka. Sokan – tévesen – a jövedelem helyett a kereseteket veszik alapul, ami súlyos hiba.
Míg a kereset a munkavállalók munkából származó bevételét jelenti, addig a jövedelem a háztartások teljes bevételét mutatja, vagyis a munkabér mellett tartalmazza például a szociális juttatásokat, így a nyugdíjat, a gyedet, de jövedelemnek számít például a bérbeadásból származó bevétel is – figyelmeztetett Szalai Piroska.
Védettek a dolgozók
– A nemzetközi módszertan szerint tehát akkor mondhatjuk egy adott tagállam kötelező legkisebb bérére, hogy európai minimálbér, ha annak nettó összege magasabb, mint a szegénységi küszöbérték, vagyis az összes jövedelem medián értékének a hatvan százaléka – magyarázta a szakértő.