Várakozáson alul teljesített az idén az ingatlanbefektetési piac, noha egy éve még minden jel arra mutatott, hogy rekordév lehet az idei. A koronavírus-járvány után megindult látványos bővülést azonban megakasztotta az ukrajnai háború, az energiakrízis, a világszerte megugró infláció, a gazdasági teljesítmények visszaesése, a recessziós félelmek erősödése, továbbá a monetáris szigorítások – összegezte a 2022-es évet formáló változásokat az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) piaci elemzése.
Arra számítottunk, hogy 2022-ben és 2023-ban próbálják behozni a 2020-ban elmaradt üzleteket a befektetők, ami erős keresleti oldalt és összességében 1,5-1,7 milliárd eurós piacot jelenthetett volna. Ezzel szemben az idén várhatóan egymilliárd euró körül lesz a teljes piaci volumen
– mondta a Vg.hu-nak Takács Ernő, aki a november 20-i, X. Ingatlanfejlesztés napja alkalmából készített számvetést az évről.
Hangsúlyozta, hogy a megtorpanás egész Európára jellemző, a magyar piac továbbra is vonzó célpont, de jelenleg mindenhol kivárnak a befektetők, a forgalomcsökkenés is általános jelenség. A piac több szempontból is felemás évet zár, egyes szegmensek teljesítménye is nagyon eltérő. Néhány területen szinte megállt az idő, miközben például a logisztika és az irodapiac kifejezetten jól teljesít. Az irodapiac idei forgalma elérheti a 260 millió eurót, az összvolumen pedig 10-15 százalékkal a tavalyi fölött lehet. A logisztikai szegmensnek a koronavírus-járvány idején kezdődött szárnyalása azóta is tart, az idei év elképesztő rekord mind a keresleti, mind a kínálati oldalon.
A lakáspiacot jelentősen lehűtik az emelkedő rezsi- és egyéb számlák, valamint a monetáris szigorítással két számjegyűre emelkedő kamatok.
Takács Ernő összegzése szerint idén kevesebb új lakást adtak el, a kereslet szűkülése miatt csökken a piacra hozott új lakások száma is. A következő évben is alacsony forgalomra számítanak a lakáspiacon.
Összességében idén a járvány alatti, 2020-as szintre esett vissza az ingatlanbefektetések értéke.
Bár a kilátások továbbra sem igazán jók, a szakma bízik benne, hogy ha lassabban is, de folytatódik a felzárkózás a koronavírus-járvány előtti, 2019-es rekordteljesítményhez. Piaci szakértők szerint jó eséllyel nem lesz olyan tartós és mély a visszaesés, mint a 2008–2009-es válság idején volt.
Ez a pofon kisebb lesz, mivel más típusú a válság, a bizonytalanság miatt nehéz a helyzet, de likviditásválság nincs, de át kell gondolni, hogy miből tudjuk kigazdálkodni a projekteket, most leginkább az energiaárak és a nyersanyagárak befolyásolják az ingatlanbefektetői döntéseket
– mondta az IFK elnöke.
Sokat romlottak az év elejéhez képest a kilátások is, miután kevés új projekt indul most, a korábban indítottak pedig 2023-ban kifutnak, 2024 „száraz év” lesz a piacon. Negatív fejlemény, hogy a befektetők elfordultak az eurótól a dollár irányába, és a geopolitikai kockázatok sem enyhülnek – fogalmazott Takács Ernő.
Borítókép: A BudaPart madártávlatból (Forrás: IFK)