Ekkor előzheti meg Kína az amerikai gazdaságot

Londoni pénzügyi elemzők szerint Kína a korábban vártnál jóval később, csak a jövő évtized közepe után veheti át az első helyet az Egyesült Államoktól a világ legnagyobb gazdaságainak ranglistáján. Magyarország az előrejelzési távlat végéig várhatóan megőrzi helyét a lista felső harmadában.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 12. 26. 13:16
Zenekart vezénylő karmester a Kínai Kommunista Párt 20. kongresszusának záróülésén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2022. október 22-én.
Peking, 2022. október 22. Zenekart vezénylő karmester a Kínai Kommunista Párt 20. kongresszusának záróülésén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2022. október 22-én. Fotó: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év végén összeállítja a következő másfél évtizedre szóló prognózisát a világ gazdaságainak sorrendjéről a dollárban, folyó áron számolt nominális hazai össztermék (GDP) alapján.

A hétfőn ismertetett, 190 országot rangsoroló éves elemzésükben a ház szakértői közölték: várakozásuk szerint a világgazdasági szintű GDP-érték az idén 102 ezermilliárd dollár lesz – vagyis most első ízben átlépi a százezermilliárd dollárt –, és a 15 éves előrejelzési távlat végéig, 2037-ig hozzávetőleg ennek a kétszeresére, 206 ezermilliárd dollárra emelkedik.

Késik Kína előzése

A CEBR londoni elemzői kiemelték, hogy a legnagyobb módosításokat a Kínáról szóló előrejelzésekben kellett végrehajtani, mindenekelőtt a kínai kormány által alkalmazott „zéró Covid” politika miatt, vagyis azért, mert Peking akár drákói szigorúságú korlátozások árán is a koronavírus-járvány teljes visszaszorítására törekedett eddig. A cég szerint a módosításokhoz hozzájárultak a nyugati országok és Kína között kialakult feszültségek is.

A CEBR azt jósolja, hogy a kínai hazai össztermék 2023 és 2027 között éves átlagban négy százalékkal, 2028 és 2037 között 3,2 százalékkal növekszik. 

A ház mindezek alapján jelenleg azt valószínűsíti, hogy Kína 2036-ra – vagyis a 2037-ig terjedő előrejelzési időszak végénél mindössze egy évvel korábban – lesz a világ legnagyobb gazdasága, a második helyre szorítva vissza az Egyesült Államokat.

Ez jelentős módosítás, a CEBR ugyanis a tavalyi ranglistához fűzött prognózisában még azzal számolt, hogy ez a váltás 2030-ban történik meg. Az amerikai és a kínai gazdaság közötti helycserét 2036-ra valószínűsítő új becslés is arra az alapeseti feltételezésre épül, hogy a Kína és Tajvan közötti feszültség ügyében békés megoldás születik. 

BIDEN, Joe; HSZI Csin-ping
Kína az Egyesült Államok nyomában. Hszi Csin-ping kínai és Joe Biden amerikai elnök kétoldalú találkozója 2022. november 14-én Bali szigetén. 
Fotó: MTI/EPA/Hszinhua

Ha Kína fegyveres támadást intéz Tajvan ellen, akkor a nemzetközi közösség részéről várható szankciók jelentős eséllyel olyan mértékben hátráltatnák a kínai gazdaság működését, hogy Kína soha nem váltaná fel az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gazdaságai alkotta ranglista első helyén.

A cég kiemeli, hogy a kínai GDP-érték 15 százalékát olyan országokba irányuló export adja, amelyek valószínűsíthetően szankciókkal sújtanák Kínát a Tajvan elleni katonai támadás esetén. A  Tajvan elleni kínai offenzívával nem számoló előrejelzési forgatókönyv szerint Kína nominális hazai össztermékének értéke 2037-ben 45 490 milliárd dollár, az amerikai gazdaság által abban az évben megtermelt GDP-érték 44 948 milliárd dollár lesz.

Robusztus az orosz közfinanszírozás helyzete

A CEBR londoni elemzői megállapítják, hogy az ukrajnai háború miatt Oroszországgal szemben érvénybe léptetett nyugati szankciók vegyes hatást gyakoroltak az orosz gazdaságra. 

A ház szerint a megnövekedett energiaárakból származó orosz bevételek egyes esetekben felülmúlták a kereskedelmi forgalom visszaeséséből eredő jövedelmi hatásokat, és az orosz közfinanszírozás helyzete továbbra is robusztus.

A cég azonban az idén ötszázalékos, jövőre további 2,8 százalékos GDP-visszaeséssel, 2024-ben stagnálással, az utána következő évtizedben pedig éves átlagban 1,3 százalékos növekedéssel számol az orosz gazdaságban. Mindezt egybevetve a CEBR azt valószínűsíti, hogy Oroszország a jelenlegi kilencedik helyről 2037-ig a 14. helyre csúszik vissza a legnagyobb gazdaságok ranglistáján.

Ukrajnában a CEBR az idén 35 százalékos GDP-zuhanást jósol. A cég szerint az ország ezzel a tavalyi 54. helyéről a hatvanadik helyre csúszik vissza a világgazdasági ranglistán.

A ház szerint ugyanakkor az ukrán gazdaságban a konfliktus érdemi megoldása nélkül is lenne növekedési mozgástér, tekintettel az alacsony összehasonlítási bázisra. Az elemzés 2023–2027 között éves átlagban 4,6 százalékos, az utána következő évtizedben 3,6 százalékos növekedést vár az ukrán gazdaságban, és arra számít, hogy Ukrajna 2037-re 56. helyre emelkedik a listán.

Magyarországi kilátások

A CEBR hosszú távú prognózisa szerint a magyar gazdaság az idén az 58. helyen lesz a 190 országot számláló listán a dollárban mért hazai össztermék alapján, és ez a pozíció a másfél évtizedes előrejelzési időszak végéig nem változik: a cég 2037-re is az 58. helyet valószínűsíti Magyarországnak a rangsorban. Az elemzés számításai szerint a magyar gazdaság éves növekedési átlaga 2022-től egészen a 2037-ig tartó előrejelzési időszak végéig 2,5 százalék lesz, és ez azt jelenti, hogy a dollárban, folyó áron számolt nominális magyar hazai össztermék a 2022-re várható 168 milliárd dollárról 2037-ig 391 milliárd dollárra emelkedik.

Borítókép: Zenekart vezénylő karmester a Kínai Kommunista Párt 20. kongresszusának záróülésén a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2022. október 22-én (Fotó: MTI/AP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.