Az, hogy a munkavállaló saját döntése alapján válthat-e távmunkavégzésről irodaira például azért, hogy csökkentse a fűtésszámláját, a távmunkavégzésre vonatkozó megállapodás előírásaitól függ – emelték ki. Emlékeztettek, hogy a munkáltató évente 44 napig jogosult a munkavállalóját a munkaszerződéstől eltérő munkahelyen, így például annak otthonában foglalkoztatni, ezt meghaladóan azonban a feleknek külön meg kell állapodniuk.
A hideg évszakban biztosítandó léghőmérséklet szellemi munka esetén 20–22 Celsius-fok, könnyű fizikai munka esetén 18–20 Celsius-fok, közepesen nehéz fizikai munka esetén 14–18 Celsius-fok, nehéz fizikai munka esetén pedig 12–14 Celsius-fok – részletezték a jogszabályi hátteret.
A képet azonban árnyalja az állami intézmények nagy részére vonatkozó 18 Celsius-fokos jelenlegi felső limit. Amennyiben a várható napi középhőmérséklet a munkaidő felénél hosszabb időtartamban szabadtéri munkahelyen a négy fokot vagy zárt téri munkahelyen a 10 Celsius-fokot nem éri el, akkor az adott munkahely hidegnek minősül – részletezték, hozzátéve: ebben az esetben óránként legalább öt-, de legfeljebb tízperces pihenőidőt kötelező beiktatni, valamint a munkavállalók részére 50 Celsius-fokos teát kell biztosítani.
Kitértek arra is, hogy a munkavállalók megtagadhatják a munkavégzést a „munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági jogszabályok szerinti hőmérsékleti értékek tartós és jelentős alulmúlása esetén”. Amennyiben túl hideg van a dolgozó munkahelyén és ennek nem egy külső elháríthatatlan oka van, mint például egy általános áramkimaradás, hanem a munkáltató dönt úgy, hogy spórol a fűtésen vagy a munkáltató kazánja hibásodott meg, akkor a munkavállalónak erre az időszakra is jár munkabér.
Korábban a Magyar Nemzet beszámolt róla, hogy a jobboldali kormány által meghirdetett rezsicsökkentést Gyurcsány Ferenc hülyeségnek tartotta. Ehhez képest mostanra volt miniszterelnök pártja is előszeretettel kampányol a rezsitámogatás témájával.