– Hosszú várakozás után végre feltűnt egy kis remény is a nyugat-európai politikában. A francia elnök kínai útja ugyanis felülmúlta a várakozásokat – hívta fel a figyelmet a fejleményekre közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője emlékeztetett: napról napra egyre fagyosabb a viszony Amerika és Kína között. A fokozódó konfliktus kimenetele mind az orosz–ukrán háború alakulását, mind Európa gazdaságát jelentős mértékben befolyásolhatja.
Eddig mégis úgy tűnt, hogy az európai politikai elit anélkül követi vakon az Egyesült Államokat és ugrik bele egy kereskedelmi háborúba Kínával, hogy végiggondolná annak következményeit.
– A geopolitikai játszmában fontos mérföldkövet jelentett Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron kínai látogatása. A találkozó eredetileg nem sok jót ígért, mert azóta, hogy az Európai Bizottság elnöke Joe Biden amerikai elnökkel egyeztetett, ijesztően kritikus hangot ütött meg Kínával szemben. Néhány nappal a kínai utazás előtt például egy beszédében úgy fogalmazott, hogy Peking „belföldön elnyomóbbá, külföldön pedig agresszívabbá vált” vagy, hogy a kínai elnök „kicsit sem zavartatva Ukrajna megtámadásától továbbra is fenntartja határtalan barátságát Oroszországgal” – ismertette Hortay Olivér.
Az üzletágvezető jelezte, hogy mindezekre a reakciók szintén meglehetősen baljósak voltak. Kína uniós nagykövete szerint, aki a brüsszeli vezető beszédét írta, az vagy nem érti országát, vagy szándékosan torzította el az álláspontjukat. A kínai sajtó pedig olyan jól ismert Amerikát pártoló személyiségként hivatkozott Ursula von der Leyenre, aki kiárusítja Európát.