A kelet-szibériai Pevek városában igazi világszenzáció az első úszó atomerőmű, amelynek lelke a Roszatomhoz tartozó Afrikantov Gépipari Kísérleti Tervezőiroda által kifejlesztett, két darab KLT–40C típusú reaktor, amely összességében 70 megawatt (MW) villamosenergia- és 300 MW hőteljesítményt biztosít – számolt be lapunk megkeresésére Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő, aki a napokban személyesen tekintette meg a létesítményt. Ismertette, ez az atomerőmű látja el a várost és a térséget hő- és villamos energiával, üzemkezdete óta, május 12-ig több mint 600 millió kilowatt/óra (kWh) villamos energiát termelt az igényeknek megfelelően. Más körülmények között ez a típusú úszó atomerőművi blokk napi 330 ezer köbméter tengervíz sótalanítására is alkalmas.
Hárfás Zsolt kiemelte,
ez az innovatív technológia kiválóan alkalmas arra, hogy távoli területeket, adott esetben a gazdaságilag fontos partvidéki területeket hő- és villamos energiával lássa el. Mindezt fenntartható módon, biztonságosan és a klímavédelmi céloknak is megfelelve, szén-dioxid-kibocsátás-mentesen. További előnye, hogy nem helyhez között, hanem vontatható
– Pevek térsége energiaszükségletének kielégítése érdekében máris újabb úszó atomerőműveket terveznek.
Mivel új technológiáról van szó, Hárfás Zsolt beszámolt az ott hallottakról is, miszerint az eddigi üzemeltetési tapasztalatok a rész- és teljes terhelésen is kiválóak, és az eddigi működés során semmilyen üzemzavar nem történt.
A Roszatom már dolgozik az úszó atomerőművek második generációján, amelyet optimalizált úszó atomerőműveknek neveztek el – folytatta. Ezeket két RITM–200M típusú reaktorral szerelik majd fel (egyenként 50 MW teljesítménnyel), amelyek 30 és 100 százalékos teljesítményszint között szabályozhatók lesznek. A tervezett üzemidő 60 év, az üzemanyaciklus teljesen feltöltött aktív zónával pedig tíz év lesz.