A beruházások volumene az első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,8 százalékkal csökkent, az előző negyedévhez képest – szezonálisan kiigazítva – egy százalékkal nőtt. A mutató alakulását jellemzően a vállalkozások csökkenő aktivitása alakította. A visszaesést a jelentős súlyú feldolgozóipar, az ingatlanberuházások, valamint a mezőgazdaság fejlesztéseinek bővülése mérsékelte a leginkább – ismertette a Központi Statisztikai Hivatal.
– Az eredményt jelentősen befolyásolta, hogy a kormány a háború és az elhibázott szankciók okozta nehéz helyzetben tavaly beruházási stopot rendelt el, így az első negyedévben a közigazgatás nemzetgazdasági ág fejlesztései mintegy 34 százalékkal csökkentek – nyilatkozta Lóga Máté, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkára.
Kiemelte: az első negyedévben ugyanakkor jelentősen bővült a beruházások volumene az ingatlanügyletek, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság területén.
Az ingatlanberuházások esetében meghatározó súlyt képviselt az energetikai korszerűsítések jelentős felfutása, a feldolgozóiparban elsősorban a járműgyártás teljesítménye, míg a mezőgazdaság esetében a gép és járműberuházások növekedése emelhető ki.
– Mindezeknek hozzájárultak ahhoz, hogy 2023. első negyedévében az előző negyedévhez viszonyítva egy százalékkal emelkedett a beruházások volumene – hangsúlyozta Lóga Máté gazdaságfejlesztésért felelős államtitkár.
Annak érdekében, hogy Magyarország gazdasági felzárkózása folytatódjon, a családok és a munkahelyek biztonságban legyenek, valamint hazánk 2023-ban kivédje a recessziót és másfél százalékos GDP-növekedést érjen el, tovább kell erősíteni a beruházás- és exportalapú gazdaságpolitikát. Ezt a célt szolgálják a kormány programjai, mint például a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram, a Baross Gábor-tőkeprogram és a Széchenyi-kártya-program is, amelyek több mint 3100 milliárd forintnyi likviditást tesznek elérhetővé a vállalkozásoknak. Így a kamatstoppal együttesen mintegy kettő százalékponttal járulnak hozzá a programok a gazdaság bővüléséhez. Mindezeken túlmutatóan ösztönözni kell a külföldi működőtőke beáramlását, valamint az ebből keletkező profitok újrabefektetését – olvasható a minisztérium közleményében.