Átrendeződni látszik a nemzetiségi arány a külföldi munkavállalók között – hívta fel a figyelmet a Jobtain. A folyamat ugyanakkor már elkezdődött, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint míg az ukrán alkalmazottak számának 2021 második negyedéve óta tartó növekedése lelassult, így a külföldi alkalmazottakon belüli arányuk kevéssel csökkent, addig néhány unión kívüli országból érkező munkavállalóké nőtt az elmúlt év második felében.
A KSH kimutatása alapján számos Fülöp-szigeteki munkavállaló jelent meg a hazai munkaerőpiacon, emellett a román és a szlovák nemzetiségű külföldi foglalkoztatottak is nagy számban szerepeltek a statisztikában. Ez utóbbi kép azonban kissé csalóka, hiszen főként magyar nemzetiségű munkavállalókról van szó, a románok inkább például Olaszországba és Spanyolországba mennek dolgozni, hiszen a románaiai bérszínvonal hasonló a magyaréhoz, így nem vonzóbb számukra az itteni munkavállalás.
Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató Kft. ügyvezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy míg az elmúlt években az ukránok számára volt az egyik fő cél a magyarországi munkavállalás, számuk csökkenésével azonban egyre inkább felmerült a szerb állampolgárok alkalmazása. A szakember szerint azonban ezzel együtt sem várható, hogy tömegesen érkeznének a szerbek a magyar munkaerőpiacra.
Ismeretes, hogy a kormány várakozásai szerint a következő időszak beruházásai mintegy félmilliós munkaerőigényt generálnak a magyar gazdaságban. Czomba Sándor, foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár szerint azonban a kabinet a munkaerőhiányt elsősorban a hazai, mintegy félmilliós munkaerő-tartalék aktivizálásával és foglalkoztathatóságának javításával, valamint a külföldön munkát végző magyar állampolgárok hazatérésének ösztönzésével kívánja enyhíteni.