Az előrehozott fogyasztás augusztustól léphet be, hiszen ekkortól lehet felhasználni a Szép-kártyát a kiskereskedelemben – mondta el lapunk megkeresésére Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza. Szerinte ez várhatóan nem túl nagy, minimálisan érzékelhető visszaesést hozhat a turizmusban, hiszen ha más nem, az a későbbi fogyasztás, amit most előre hoznak a háztartások a kiskereskedelemben, hiányozni fog a szálláshelyeknek. Korábban a témában a szakértő arról beszélt: a kép elég árnyalt, többek között azért, mert sokan már lefoglalhatták a bejelentés előtt a szállásukat augusztusra. Ők a keresletélénkítő változtatás nyomán nem valószínű, hogy visszamondanák a korábbi foglalást. Ezzel együtt lehet olyan szállásadó, aki érezheti az intézkedés hátrányát, azonban azok esetében, akik szinte kizárólag a külföldi vendégekre építenek, ez a hatás nem érződik. Nem úgy a kiskereskedelemben, ahol az előbb említett előre hozott fogyasztás jöhet év végéig.
Regős Gábor kifejtette, a belföldi turisztikai kereslet valóban gyenge – részben a reálkeresetek csökkenése, részben a nemzetközi turizmus újraindulása (ismét lehet külföldre utazni és ezt jócskán ki is használjuk), részben pedig az elszálló árak miatt – kedvezőbb árak mellett ugyanis a szálláshelyek nagyobb kereslettel szembesülnének. Ehhez hozzájön még, amiről Regős Gábor szintén korábban beszélt, hogy a Szép-kártyás költések a szálláshelyek esetében jobban koncentrálódnak a nyári időszakra, sokan Szép-kártya nélkül is nyaralnak, azaz nem esik ki vagy nem amiatt esik a forgalom, hogy már augusztustól tudunk élelmiszer vásárolni. A szálláshelyek választásánál ugyanakkor szempont lehet, hogy az adott helyen elfogadják-e a kártyát.
Hozzátette, noha a Szép-kártyák jutaléka mindenképpen magas, ezt a szállás- és vendéglátóhelyek vélhetően megszokták, beárazták, enélkül alacsonyabb lenne a kereslet.
Regős Gábor beszélt arról is, hogy a Szép-kártyák száma jelentős, mintegy kétmillió darab – arra azonban nincs adat, hogy a kártyatulajdonosok mekkora része kap ezekre rendszeresen juttatást.
Mint ismert, a kormányzat a gazdasági akcióterv részeként hozott döntést arról is, hogy a munkáltatók, szintén az augusztus–decemberi időszakban, a Szép-kártya jelenlegi 450 ezer forintos keretét további kétszázezer forinttal megemelhetik.
Kérdésünkre a szakértő elmondta, nem várható, hogy a mostani könnyítéseket – azonnal – meghosszabbítanák. Emlékeztetett, már csak egy zseb van a Szép-kártyákon, ilyen különbségtétel nem jöhet számításba. Aláhúzta, az idei módosítás célja a keresletélénkítés, a fogyasztás serkentése, ezért ha ezt a lehetőséget túl korán hosszabbítaná a kabinet, azzal a háztartások könnyen elkényelmesednének és eltolnák a fogyasztásukat. Nem is biztos, hogy célszerű lenne meghosszabbítani ezt a kedvezményt Regős Gábor szerint, hiszen a Szép-kártya célja a belföldi turizmus élénkítése, a családok rekreációjának elősegítése: hideg vagy alapvető élelmiszert Szép-kártya nélkül is vesznek, azonban nyaralni lehet, hogy csak akkor mennek el, ha erre van külön dedikált forrásuk.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Zalai Hírlap/Szabó Judit)