– Az atom- és a napenergiához képest kevesebb szó esik a hazai szélerőmű-kapacitásról, amely a tervek szerint megháromszorozódhat és egy GW-ra nőhet a meglévő 324,9 MW szélerőművi termelési kapacitás. Már meglévő szélturbinák korszerűsítésével is jelentősen (két, két és félszeres mértékben) tudnánk növelni a megtermelt villamos energia mennyiségét. Amellett, hogy az új turbinák jobb hatásfokkal üzemelnek, a magasság és a lapátok méretének növelése exponenciálisan javítja a turbinák teljesítményét – ismertette lapunk megkeresésére Zay Balázs, a Klímakutató Intézet szenior kutatója.
Emlékeztetett arra, hogy a szélturbinák telepítése a jövőben könnyebbé válik. Lantos Csaba energiaügyi miniszter november 22-én bejelentette, hogy megszületett a megállapodás az Európai Bizottsággal a magyarországi szélerőművi szabályozás átalakításáról. Az úgynevezett védőtávolság a jelenlegi tizenkettő kilométerről hétszáz méterre szűkül, azonban a kutató hozzátette: itt azért jóval árnyaltabb a kép, méghozzá több tekintetben is.
A kormány ugyanis a szabályozás könnyítésével párhuzamosan ki fogja jelölni a régiókat, ahol a szélkerekek felépíthetők. Így nem kell félni, hogy például a Balaton-felvidék majd ipari területté változik a szabályozást követően.
A jelenlegi 324,9 MW kapacitás a hazai villamosenergia-szükséglet alig másfél százalékát lenne képes fedezni, ám ahogyan írtuk, időjárásfüggő technológiákról van szó, a beépített kapacitás száz százaléka sosem hasznosul. Zay Balázs ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra is, hogy a 2010–2016 közötti időszakban a beépített szélerőművek kapacitás-kihasználtságának súlyozott átlaga 23,3 százalék volt, szemben a 22,1 százalékos EU-átlaggal. A jó vagy legalábbis jobb eredmény feltételezhető oka, hogy a megépült projektek az ország legjobb adottságú helyein valósultak meg.