Ukrajna blöfföl az orosz gázszállítások kapcsán + videó

Az uniós vezetők ezekben a hetekben tárgyalják újra a közösség költségvetését, aminek az egyik legfontosabb komponensét a következő években Ukrajnának nyújtandó források jelentik. Nem véletlenül időzítették erre az időpontra az ukránok azt a bejelentést, miszerint 2025-től nem szállítanak többé orosz gázt – hívta fel a figyelmet a fejleményekre Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője.

2023. 11. 02. 6:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Ukrajna bejelentette, hogy 2025-től nem szállít többé orosz gázt. De vajon mi állhat a háttérben? – tette fel a kérdést közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője a részletekről is beszélt. 

Oroszország és Ukrajna több mint másfél éve háborúban állnak egymással. Van azonban egy terület, ahol a két ország közötti együttműködés nem szakadt meg: az energiaszállítások. Hiába lövi egymást a két fél, a vezetékekre ügyelnek, a szerződésekben foglaltakat teljesítik, így az orosz olaj és gáz továbbra is eljut az európai piacra. A helyzeten mindketten keresnek: Oroszország költségvetését a magas energiaárak, Ukrajnáét pedig a magas tranzitdíjak segítik. A gázszállítások olyan szerződés keretében érkeznek, amelyet a felek 2019. december 30-án, mindössze egy nappal a korábbi szerződés lejárta előtt írtak alá. 

Sokatmondó, hogy a megállapodás előtti hetekben, Ukrajna több ízben utalt rá, hogy nem fogja aláírni a szerződést, így képes volt magasabb díjakat kialkudni magának.

A hatályos szerződés 2024 végén, azaz több mint egy év múlva jár le, de az ukránok már nyáron belengették, hogy nem fognak hosszabbítani. A nyilatkozatoknak tehát ezúttal – a díjak felhajtása mellett – más oka is lehet. Az ukrán gázvállalat vezetőjének, Olekszij Csernyiszovnak egyik indoka, hogy a jelenlegi szerződést követően Európa már nem tart igényt az orosz gázra. 

– Ez azonban nem igaz. A gázra nincs közös szankció és ez nem véletlen. Júliusban például a legnagyobb osztrák szolgáltató vezérigazgatója el is mondta, hogy 2040-ig szerződésük van az orosz Gazprommal, és azt bizony ki is kívánják használni. A másik indok, hogy – idézem – „Oroszország támogatása orosz gáz vásárlásával nevetséges a háború alatt”. Ez az érv azonban meglehetősen visszás. Az rendben van, hogy Ukrajna a háború kezdete óta tranzitbevételhez jut és még több mint egy évig folytatja ezt a tevékenységet, de a vásárlás már nevetséges? Ráadásul az orosz gáz részben az ukránok energiaigényét is fedezi, azaz Ukrajna nemcsak szállít, de közvetítőkön keresztül vásárol is – ismertette Hortay Olivér.

Az üzletágvezető szerint Csernyiszov nyilatkozatai valójában nem a gázszállításokról szólnak, hanem arról, hogy Ukrajna minél több támogatást tudjon kicsikarni az Európai Unióból. Az időzítés nem véletlen: az uniós vezetők ezekben a hetekben tárgyalják újra a közösség költségvetését, aminek az egyik legfontosabb komponensét a következő években Ukrajnának nyújtandó források jelentik.

– Márpedig, ha 2025-től kiesik Ukrajna tranzitbevétele, több pénzre lesz szüksége. Jövőre pedig, miután az Európai Unió már megszavazta a támogatást, még mindig meg lehet hosszabbítani a tranzitszerződést. Természetesen nem Ukrajna bevételének, hanem az unió ellátásbiztonsága érdekében – tette hozzá a szakértő.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Getty Images)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.