Az ingatlanpiaci aktivitás sosem állandó, folyton változik. Alakítja a gazdasági helyzet, a hitelpiac, formálta a pandémia megjelenése, a külpolitikai események, a tavalyi év során pedig az energiaválság következtében alakultak át a vásárlói szokások. Az elmúlt évek keresleti piacából 2023-ra kínálati piac lett, a jövőre megújuló otthonteremtési támogatások bejelentése az első negyedéves gyenge aktivitás után élénkítő hatással volt az idei év második felének ingatlan- és a hitelpiacára is – tekintett vissza a 2023-as évre lapunk megkeresésére Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.
Kifejtette, a tényleges tranzakciószámok és vevői aktivitás szempontjából gyengén teljesítő szegmens az év második felétől éledezni kezdett. Piacra léptek és kihasználták az idei év adta lehetőségeket azok a vásárlók, akik a jövő évtől kiszorulnának az otthonteremtési támogatásra jogosultak köréből. A babaváró támogatás módosult feltételei és a „városi” csok helyébe lépő csok plusz sok olyan vevőt terelt a 2023-as ingatlanvásárlás felé, aki egyébként a gazdasági helyzet és a magas hitelkamatok miatt nem vágott volna bele a tranzakcióba. Ugyanakkor sokakat kivárásra késztettek a változtatások: a megemelt támogatási keretek, valamint a falusi csok és a csok plusz kombinálhatósága miatt a községekben 2024-ben hozhat keresletnövekedést. Akik tehát a jövő évi otthonteremtési támogatásokkal járnak jobban, szintén piacra léptek az utolsó negyedév során, és hozzáláttak az ingatlankereséshez a kínálati piacon – ismertette Benedikt Károly.
A Duna House összesítéséből kitűnik, ugyan kevesebb tényleges tranzakcióval, de a trendeket összehasonlítva az előző évekhez hasonlóan alakult a vásárlói kedv idén is, leszámítva, hogy a szokásos év végi enyhülés idén elmaradt, és éppen a hagyományossal ellenkezőleg alakult a piaci aktivitás.
A 2023-as év ebből a szempontból kiemelkedő, hiszen idén a november és várhatóan a december is a megszokottnál intenzívebb időszaknak ígérkezik. Érdekesség, hogy épp az év utolsó előtti hónapja az egyedüli, amely tranzakciószámok tekintetében meghaladta a tavalyi év azonos időszakában mért adatot. Itt érdemes megemlíteni a közvetítőcég gyűjtéséből azt is, hogy a havi tranzakciószámok 2022 második felében csökkentek tízezer alá, 2020 és 2021 azonos hónapjaival összevetve számottevő a csökkenés, országos átlagos összesítve nagyjából egyharmados. A pandémia sem gyakorolt akkora hatást a piacra, mint a 2022-es és 2023-as év eseményei.
Benedikt Károly úgy fogalmazott, az év végi ingatlanpiaci lendület várakozásaik szerint a jövő évben is kitart majd, amelyben nagy szerepet játszanak az állami támogatások és a kedvezményes hitellehetőségek. Azaz munkával zárul az idei és még keményebb munkával folytatódik majd az új év az ingatlan- és hitelpiacon, hiszen a megújuló támogatások és a lehetőségek legideálisabb kombinálásához szerintük ajánlatos lesz a hozzáértő szakértők támogatását kérni.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Magyar Nemzet/Kurucz Árpád)