– Régi kérdés, hogy a magán- és a közhaszon vajon szükségszerűen szemben áll-e egymással. A kommunista gazdaságtan szerint igen, de a polgári gazdaságtan szerint közérdek csak magánérdeken keresztül jöhet létre. Így lesz osztályharc helyett osztálybéke – mondta Orbán Viktor a Magyar vállalkozók napján a Művészetek Palotájában, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége rendezvényén. A miniszterelnök feltette azt a kérdést is, hogy mit köszönhetünk a vállalkozásoknak. Erre az első válasz az, hogy munkád adnak az embereknek. A második az, hogy adót fizetnek. A harmadik a sorban a vállalkozói tőke. A Világgazdaság tudósítása szerint erről azt mondta Orbán Viktor, hogy ez a pénztömeg stabilizálni tudja a magyar gazdaság működését. Jobban állja a válságot a gazdaság, ha van tőkéje. Emlékezetes, hogy 2008–2009-ben egy gyengébb tőkéjű gazdaságnak kellett elviselnie a krízist, ami a mostani tőkeerejével ez össze sem vethető. A negyedik, hogyha a magyar vállalkozások nem működnének, működne helyettük külföldi. Akkor kivinnék az országból a profitot.
– A pénznek nincs szaga, de a tulajdonosának van. Megtanultam 2008–2009-ben, hogy amikor kiszáradtak a nyugati anyabankok, rögtön kiszívták a forrást a magyar leányoktól. Ebből vontuk le a következtetést, hogy a magyar bankrendszer fele legalább magyar kézben kell, hogy legyen – hangsúlyozta a kormányfő.
Hozzátette: a magyar kormány tagjai nem irigyek erre a tőkére, hanem még nagyobb sikereket kívánnak a vállalkozóknak. A kormány hisz abban, hogy a dagály minden hajót felemel.
Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy a liberális gazdaság azt mondja: egyszerre nem lehet növelni a gazdaság teljesítményét és csökkenteni az államadósságot. De sikerült: 77-78 ezer milliárd forint lesz a bruttó hazai termék (GDP) az idén, miközben 27 ezer milliárdról indultak. A foglalkoztatottság 57-ről 75 százalékra nőtt, az adóék 41 százalékra csökkent. Az államadósság tekintetében sose volt ilyen kicsi a kitettség, 2010-ben négy százalék volt a lakosságnál, most 22 százalék.