Jelentős fejlődést mutat az agrárium; okkal, de többe kerülhet Paks II. a tervezettnél

Történelmi pillanat: legördült az első BMW a debreceni futószalagokról. Többe kerülhet Paks II a tervezettnél, ám a beruházás meghiúsulása nagyobb kárt okozna, hiszen az áramtermelő kapacitására már szükség lenne. Megszületett és aláírásra vár a 2025-ös minimálbér-megállapodás. A Magyar Nemzet heti gazdasági összefoglalója.

2024. 11. 24. 6:30
Teherautók dolgoznak a Paksi Atomerőmű területén az új Paks II. építési munkálatainak előkészítésén
többe kerülhet a tervezettnél Paks II. viszont ha meghiúsulna a beruházás, nagyobb károkkal járna, nem beszélve arról, hogy a termelőkapacitására már szükség lenne Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkészültek a teljesen elektromos Neue Klasse X modell első próbagyártott járművei Debrecenben. A BMW tesztautói mostantól az összes gyártási lépésen áthaladnak, mielőtt 2025 végén megkezdődik a sorozatgyártás a cívisvárosban. 

Baktaloranhaza Bio Flora panzio-29
Fejlődik a magyar állattenyésztés is, amely az agrárium kibocsátásának 38 százalékát adta
Fotó: Szabad Föld/Kállai Márton 

Jelentős fejlődést mutat az agrárium

– A magyar agrárium területi termelékenysége 84 százalékkal növekedett 2010 óta, és nem álltak le a fejlesztések sem. Fejlődik a magyar állattenyésztés is, amely az agrárium kibocsátásának 38 százalékát adta – ez számít az uniós csatlakozásunk óta a legjobb eredménynek. Már nem igaz az, hogy csupán alapanyag-exportáló ország vagyunk, miután a feldolgozott termékek aránya 72 százalék fölé emelkedett – mondta Nagy István agrárminiszter az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságában.

Méltányosabbá válhatnak a végrehajtási szabályok

A jelenlegi szabályozás szerint a végrehajtás alól mentesített összeg hatvanezer forint, ami nem nyújt megfelelő fedezetet az érintett adósok megélhetési költségeire. Ezért a kormány ezt az összeget a mindenkori nettó minimálbér hatvan százalékára emelné, ami jelenleg 106 450 forintot jelent.

Arra tekintettel kezdeményezi a kormány a törvény módosítását, hogy a minimálbér az elmúlt években folyamatosan emelkedett, ezáltal esedékessé vált a végrehajtás alól mentesített jövedelemrész ehhez igazodó megállapítása.

Többe kerülhet Paks II a tervezettnél – de ennek jó oka van

Egy törvényjavaslat szerint a beruházó módosíthatja a két új paksi atomblokk tervezésére és építésére vonatkozó szerződésben foglalt feltételeket és a beruházás ellenértékét. A beruházás meghiúsulása nagyobb kárt okozna, mint esetlegesen módosult feltételekkel történő befejezése – ez a kulcsmondata annak a törvényjavaslatnak, amely lehetővé tenné a Paks II. beruházásra vonatkozó, úgynevezett EPC-szerződés módosítását. 

A beruházás költségének eredeti felső határa 12,5 milliárd euró. A törvényjavaslat részletesen felsorolja, mi miatt kell lehetővé tenni a szerződés módosítását, illetve miért elengedhetetlen a beruházás megvalósítása. Kiemeli például, hogy Magyarország energiafüggésének csökkentése olyan alapvető nemzetgazdasági érdek, amely egyúttal a fenntartható fejlődést is szolgálja.

A beruházás alapvető fontosságú továbbá azon cél elérése érdekében, amelyet a nukleáris energia békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről szóló, 2014-ben született, magyar–orosz kormányközi egyezmény rögzít. Uniós tagságunkból fakadó érdek is, hogy a paksi atomerőmű kapacitása, hosszú távú működése fenntartható legyen, és ezáltal a Paks II. Atomerőmű Zrt. felkészüljön a két új paksi atomblokk üzemeltetésére.

Minimálbér-megállapodás 2025: megszólalt az államtitkár

A dilemma arról szólt az elmúlt napokban a résztvevők között, hogy a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékos eléréséhez évente mekkora átlagos bérnövekedésre van szükség – mondta egy háttérbeszélgetésen Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, miután kiderült, hogy megállapodtak a szakszervezetek és a munkaadó. Ugyan a megállapodást még hivatalosan nem írták alá, de a tartalmi elemekben megegyeztek a felek, ennek megfelelően:

  • 2025. január elsejétől a minimálbér 9 százalékkal, bruttó 266 800 forintról bruttó 290 800 forintra,
  • 2026-ban 13 százalékkal, bruttó 328 600 forintra,
  • 2027-ben további 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedik. A jelenleg számítások szerint addigra várhatóan 750 ezer forint körül lesz Magyarországon a rendszeres bruttó átlagkereset összege.

A garantált bérminimum megmarad, összege 2025. január elsejével 7 százalékos emeléssel bruttó 348 800 forintra emelkedik.

Szeptemberben is jelentősen emelkedtek a reálbérek

Szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 400 forintot tett ki – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból. Ez azt jelenti, hogy az előző év azonos időszakához képest a bruttó átlagkereset közel hetvenezer forinttal, azaz 12,5 százalékkal emelkedett – hívta fel a figyelmet pénteki közleményében Czomba Sándor. 2023 szeptemberéhez képest a reálbérek növekedése 9,2 százalékot ért el, így már több mint egy éve nő a családok jövedelmének vásárlóereje. A jelenlegi bérdinamika az év végéig fennmaradhat, decemberben mutathat majd nagyobb lassulást az átlagbér növekedési üteme, tekintve, hogy a tavaly decemberre előre hozott minimálbér- és garantáltbérminimum-emelés hatása bekerül a bázisba.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.