Ha a 4iG első háromnegyed évben megtermelt 170 milliárd forintos konszolidált EBITDA-ját vesszük alapul, könnyedén hozza a csoport év végére a 200 milliárd forintot, sőt ha azt is számításba vesszük, hogy a tavalyi negyedik negyedévben ötvenmilliárdot gazdálkodott ki a vállalat ezen az ágon, valójában inkább 220 milliárd fölött állhat meg az idei EBITDA – mondta a pénteken publikált gyorsjelentést bemutató hétfő reggeli sajtóbeszélgetésen Fekete Péter, a 4iG vezérigazgatója.
Ennek pedig már csak azért is nagy jelentősége van, mert a telekom- és IT-szegmensben, ahol a cégcsoport tevékenykedik, valójában az árbevételt és az EBITDA-t figyelik árgus szemmel az elemzők, hiszen a nettó nyereséget számos egyéb, pénzmozgással nem járó, például akvizíciókhoz kapcsolódó könyvelési tétel torzítja, ezért igazából nem nyújt világos képet a vállalatok üzleti tevékenységének az eredményességéről – tette hozzá a vezérigazgató. Az első 9 hónapban egyébként év/év a 4iG árbevétele 20,5 százalékkal, 507 milliárd forintra, míg EBITDA-ja 28 százalékkal, 170 milliárd forintra ugrott – írja a Világgazdaság.
A 4iG esetében például az IFRS sztenderd szerint 26,1 milliárd forintos nettó veszteségről szól az első kilenc havi beszámoló, ám ebből 17,1 milliárd forint tesz ki az úgynevezett vételár-allokációs hatás (PPA-korrekció), amely a korábbiakban felvásárolt leányvállalatok eszközeinek és kötelezettségeinek valós értékelési különbözete után az eredménykimutatásban elszámolt pénzkiáramlással nem járó követő értékelések eredménye. Magyarán arról van szó, hogy a tranzakciót követően fel kellett értékelni mondjuk a megvásárolt hazai Vodafone eszközeit, ügyfélkörét, s ezen minden évben az előírásoknak megfelelően végre kell hajtani az értékcsökkentést. Ez tehát semmiféle kiadást nem jelent a csoportnak, ám elcsúfítja a pénzügyi jelentés legalsó sorát. További 11,8 milliárd forintos mínuszt jelentett amellett a nem realizált árfolyamveszteség korrekciója is, amely a 4iG-nél azért nem sokat jelent, mivel egyelőre nincs törlesztési kötelezettsége adósságállománya után.
Amint Fekete Péter ugyanis a Világgazdaság kérdésére elmondta, 2026-tól kezdik meg az NKP-kötvénytartozás (Növekedési Kötvényprogram) törlesztését, ám ez forintban áll fent. A Vodafone-vételárból eredő eurós adósság megtérítését viszont még ennél is évekkel később kell megkezdeniük.
Ha pedig ezeket a hatásokat kiszűrjük, akkor az üzemi tevékenységből valójában közel 2,8 milliárd forintos nettó nyereséget kasszírozott volna csoport.
A részvényeseket persze elsősorban mégis az IFRS sztenderd szerint kimutatott profit érdekli, mivel az képezi az osztalék alapját, ám némi gyógyír, hogy az osztalékot nem a csoportszintű adózott nyereségből, hanem a 4iG Nyrt. egyedi profitjából fizetik, ahol nem vagy jóval kevésbé merülnek fel a PPA-korrekciós hatások. Az egyedi és a konszolidált éves auditált beszámolót áprilisban teszi közzé a vállalat.
A csoport távközlési szolgáltatói közül, amelyek jövőre már a közös ONE-márkanév alatt jelennek meg, a legnagyobb súlyú Vodafone árbevétele éves bázison 16 százalékkal, 327,3 milliárd forintra nőtt az első háromnegyed évben, míg EBITDA-ja 14 százalékkal, 116,9 milliárd forintra bővült. Még gyorsabb volt a növekedés a korábban felvásárolt Diginél, amelynek forgalma 28 százalékkal, EBITDA-ja pedig 54 százalékkal gyarapodott.
A ONE márkanév alatti első boltot hazánkban a Westendben fogják megnyitni jövő év elején.
A vezérigazgató külön kiemelte, hogy milyen kedvezően alakult a szerteágazó konszernnél a nettó adósság / EBITDA-arány, amely tavaly még 5 felett volt, szeptember végére viszont 4 alá, egészen pontosan 3,8-ra faragtak le. Ebben egyrészt az EBITDA növekedésének, továbbá a likvid eszközök növekedésének volt jelentős szerepe. A nettó adósságállomány aktuálisan 830 milliárd forintot tesz ki.
A csoport nyugat-balkáni – a One márka már jelen van
- Montenegróban
- és Albániában,
- miközben Észak-Macedóniában is
belépés előtt áll.
A terjeszkedés kapcsán Fekete Péter elmondta, hogy ezek a piacok kis méretűek, ám mindenképpen hídfőállást képeznek a régióban, ahonnan tovább lehet lépni. Erre jó példa a tengeralatti kábel kiépítése Albánia és Egyiptom között. Addig is ügyfélbarát és fejlett szolgáltatást nyújtó leányvállalatokat építenek a balkáni országokban.
A jövőre nézve pénzügyi vonalon a társaság meg kíván jelenni a nemzetközi kötvénypiacon is. Már megkezdték a tárgyalásokat a három nagy nemzetközi hitelminősítővel (Fitch, Moody’s; S&P).
Nagy ígéret a cégcsoport űr-, illetve műholdas divíziója, amelynél ugyan még nincs számszerű tervezés, ám tudni kell, hogy a 20 százalék erejéig már a 4iG tulajdonát képező izraeli Spacecom EBITDA-marzsa meghaladja a 70 százalékot. Ebben az üzletágban amúgy nem csupán üzemeltetőként, hanem gyártóként, beszállítóként is jelen akarnak lenni. Való igaz – hangsúlyozta a vezérigazgató –, hogy néhány nagy cég uralja a műholdas világpiacot, ám a martonvásári gyárból, a magyar mérnökök tudására is alapozva, el tudnák őket látni a szükséges berendezésekkel.