A járvány ellenére sem állt meg a fővárosi agglomeráció családi ház vagy ikerház építésére alkalmas telkeinek felértékelődése. Sőt az Ingatlan.com a Magyar Nemzet részére összeállított adatsora szerint az 1500 négyzetméternél kisebb belterületi és külterületi építési telkek még jobban megdrágultak, mint akár 2016–2017 környékén, a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) tíz- plusz tízmillió forintos lehetőségének és más építkezést támogató intézkedéseknek a bevezetése után. Egész Pest megyét nézve a 2018 őszén jellemző 12 millió forint helyett mostanra 16 millió forintra kúszott fel az átlagár, vagyis harmadával drágultak az építési telkek. A szórás jelentős, jellemzően Budapesttől távolodva találkozni egyre kisebb árakkal.
Megtelt tábla
Ugyanakkor a Pest megyei települések teljes kínálatát nézve feltűnő, hogy két év alatt gyakorlatilag felére csökkent az elérhető telekkínálat a hirdetési oldal felületein.
Ez feltehetően annak tulajdonítható, hogy a Budapesthez legközelebb eső, népszerű agglomerációs települések kezdenek megtelni, azaz ha nem is kell kitenniük a Megtelt táblát, de lassacskán minden szóba jöhető telekre, kertre ház épül. Ez pedig a kereslet és kínálat törvényszerűségei alapján oda vezet, hogy a rosszabb adottságú telkekért is igen borsos árat kérnek el a tulajdonosok.
Vagyis a mostanában építkezni szándékozók a fővároshoz közeli településeken jellemzően már csak kisebb, nehezebben beépíthető, netán csak félig közművesített kínálatból válogathatnak.
Erős árfelhajtó tényezőt jelent, hogy az elmúlt években kiköltözési hullám indult el Budapestről. A főváros néhány évig jellemző vándorlási többlete a statisztikai hivatal adatai szerint 2016-ban fordult meg, az utóbbi időben Budapest lakossága évente több ezer fővel csökken a belső vándorlás révén – vagyis többen hagyják el a fővárost, mint amennyien más magyarországi településekről odaköltöznek. Ez a folyamat összefüggésben áll az elmúlt évek kimagasló fővárosi lakásdrágulásával, hiszen a még mindig jóval megfizethetőbb főváros környéki településeket az állami támogatások segítségével egyre több család választotta otthonául. Pest megyének amúgy is évtizedek óta jelentős a többlete, mert oda az ország más részeiből is sokan költöznek. Ezt a folyamatot erősíti, hogy Budapestről is mind többen érkeznek, ráadásul a karanténban, home office-ban töltött tavasz után nagyon felértékelődött a kert szerepe.