Warren Buffett: Ne fogadjunk Amerika ellen

Részvényeseinek írt, szokásos éves levelében Warren Buffett azt emelte ki, hogy az amerikai gazdaság kiheveri a járvány hatásait, nem célszerű ellene, azaz piacai és részvényei ellen fogadni. A guru persze ügyel arra, hogy ne legyenek túlértékelt részvények vagy más eszközök a portfóliójában.

Fellegi Tamás Péter
2021. 03. 01. 6:39
Buffett, chairman and CEO of Berkshire Hathaway, takes his seat to speak at the Fortune's Most Powerful Women's Summit in Washington
A tőzsdeguru fél évszázada jól kiszimatolja, hová kell tenni a pénzt Fotó: REUTERS/Kevin Lamarque
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legendás befektető, aki immár évtizedek óta irányítja a gyakorlatilag befektetési alapként működő Berkshire Hathaway részvénytársaságot, minden évben beszámol részvényeseinek az éves eredményről és mindenről, amit szerinte érdemes tudniuk a céggel vagy a gazdasági környezettel kapcsolatban. Az immár kilencvenéves Buffett most kiemeli, hogy a

járvány ugyan jelentős visszaesést okoz, de az amerikai gazdaságot most sem fogja tartósan tönkretenni,

ahogy 232 éves története során minden válságból kilábalt az ország (1789-ben lépett életbe az USA alkotmánya, ekkor választottak kongresszust és elnököt, vagyis ekkortól működik tényleges államként, míg 1776-ban csak a függetlenséget deklarálták).

Véleménye szerint ezért nem célszerű az USA ellen fogadni. Ez alatt vélhetően az utóbbi idők short-kiszorításaira gondolt, melyekkel az emelkedő árfolyam-pozícióik zárására kényszerítette az adott részvény ellen spekulálókat, köztük komoly intézményi befektetőket is. Buffett elmondta, hogy sosem lelkesedett a kötvénypiacért, de most, hogy extrém alacsonyak a hozamok, végképp értelmetlennek tartja a kötvényvásárlást. Emlékeztetett, hogy a tízéves amerikai államkötvény hozama 1981-ben még 15,8 százalék volt, onnan tavaly év végére 0,9 százalékra csökkent, a japán és a német kötvények befektetői pedig egyenesen negatív hozamot érnek el, vagyis biztosan veszítenek a befektetésükön.

A tőzsdeguru fél évszázada jól kiszimatolja, hová kell tenni a pénzt
Fotó: Reuters/Kevin Lamarque

A Berkshire a negyedik negyedévben kilencmilliárd dollár (2700 milliárd forint) értékben vásárolt vissza saját részvényeket, így az éves mennyiség közel 25 milliárd dollár lett, ami minden idők legmagasabb értéke. A társaság olcsó cégekre is vadászott tavaly, ahogy ezt mindig is teszi, ennek során jelentős részesedést szerzett a Chevron és a Verizon társaságokban, miközben gyógyszerrészvényeket is vásárolt. A cég legnagyobb befektetése továbbra is az Apple, és

rendelkezésére áll 138 milliárd dollár készpénz, így ha valamilyen jó lehetőség adódik, bőven van tér a további akvizíciókra.

Meglepő módon idén Los Angelesben lesz az eddig mindig Omahában tartott közgyűlés, ennek oka a járvány: a részvényesek, ha személyesen szeretnének megjelenni – és ez hagyomány a cégnél –, könnyebben eljutnak egy nagyvárosba a korlátozások idején.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.