A háborúból kimaradni vágyó és az ukrajnai fegyverszállításokat kritikus szemmel figyelő pártok vezetik a népszerűségi listákat Szlovákiában, s alakíthatnának kormányt, ha most lennének a választások. A napokban készült felmérés szerint Peter Pellegrini volt szociáldemokrata kormányfő pártja, a Hlas 19 százalékos támogatottságnak örvend, utána következik egy másik volt szociáldemokrata miniszterelnök, Robert Fico Smer pártja 15 százalékkal. A jobbközép-liberális kormánykoalíció négy pártja közül egyedül a gazdasági miniszter, Richard Sulík vezette Szabadság és Szolidaritás érne el két számjegyű eredményt (10 százalék).
Népszerűek a háborúból kimaradni akaró szlovák pártok
Robert Fico és Peter Pellegrini is keményen bírálta a légvédelmi rendszer elajándékozását.
A baloldali-nemzeti ellenzéki pártok keményen bírálták a kormány azon döntését, hogy elajándékozta Szlovákia szovjet gyártmányú Sz–300-as légvédelmi rendszerét a bajba jutott Ukrajnának.
Eladományozták az egyetlen védelmi rendszert, amely az ország tulajdonában volt, cserébe pedig külföldi tulajdonú, amerikai Patriot rakétarendszert kapunk, amelyet nem mi vezérlünk
– nyilatkozta Robert Fico, háborús cselekménynek nevezve a lépést, amelynek szerinte beláthatatlan következményei lesznek Szlovákiára nézve. Ezzel arra utalhatott, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter arra figyelmeztette Pozsonyt: Moszkva „legitim célpontnak tekint” minden, Ukrajnának szánt légvédelmi szállítmányt. Az oroszok azt állítják, légicsapás során már meg is semmisítették a rakétarendszert, amit Eduard Heger szlovák miniszterelnök álhírnek nevezett.
További Külföld híreink
– Segítsünk az ukránoknak, de ne fegyverekkel – mondta Fico, akivel Peter Pellegrini is egyetértett. – A szlovák kormány elsődleges feladata a szlovák és az európai érdekek védelmezése. Ezért ragaszkodunk saját védelmünk fenntartásához. Ezért hívtuk fel a figyelmet a háborúnak a szlovák gazdaságra és a szlovák állampolgárokra gyakorolt hatására – közölte a volt miniszterelnök. Jaroslav Naď védelmi miniszter azonban hangsúlyozta, hogy a Patriot rendszer négy ütegének legmodernebb modelljei összehasonlíthatatlanul nagyobb védelmi potenciállal rendelkeznek, mint egy 1987-ből származó, modernizálatlan Sz-300-as rendszer. – Tehát egyértelműen Szlovákia védelmének a megerősítéséről van szó – reagált a bírálatokra.
Reagált Eduard Heger miniszterelnök is, aki egyenesen úgy vélte, Fico és Pellegrini „orosz ügynökök”, „Oroszország érdekében járnak el, és támogatják Ukrajna vereségét.”
A Volodimir Zelenszkij ukrán elnökhöz személyesen Kijevbe is ellátogató Heger az ukrán civil áldozatokat is követelő orosz légicsapásokra hivatkozva nevezte szükségesnek a légvédelmi rendszer átadását Ukrajnának, majd erkölcstelen embereknek titulálta ellenzéki riválisait, akik szerinte „nem sajnálják a halálra kínzott embereket, elpusztított sorsokat, a lerombolt otthonokat.”
További Külföld híreink
Kapott a miniszterelnök bírálatából a radikális jobboldali Republika párt is, amely hűtlen kezelés, tiltott fegyverkezés és fegyverkereskedelem, valamint hatásköri visszaélés miatt tett feljelentést a kormány ellen az Sz–300-as rendszer átadása miatt. Heger ebben az esetben is Moszkvára mutogatott, szerinte a Republika Oroszország érdekeit követi és részese lett bűnös nagyhatalmi politikájának. Az ellenzéki párt a friss felmérés szerint a szavazatok hét százalékát szerezné meg, ha most lennének a választások, s Robert Fico korábban nem zárta ki az együttműködést a párttal.
Ha a százalékokat mandátumra váltjuk, kiderül, a négy kormánypártnak összesen csak 48 mandátuma lenne a 150 fős szlovák törvényhozásban. Egy Hlas, Smer, Republika koalíció azonban parlamenti többséget szerezne, igaz, nagyon ingatagot, a három pártnak ugyanis 76 képviselője lenne összesen
– írta a Ma7 felvidéki magyar hírportál.
A visegrádi négyek között mindig is Szlovákia volt a leginkább oroszbarát ország, ez nem változott, csupán a szlovák kormány lett atlantista, inkább az amerikai külpolitikát követi
– mondta lapunknak Kiszelly Zoltán, a Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója. Az amerikaiak minden jel szerint erős nyomást gyakoroltak Szlovákiára a fegyverszállítás ügyében, Joe Biden amerikai elnök meg is köszönte ezt a pozsonyi kormánynak. Hogy a társadalom nem feltétlenül ért egyet a kormány atlantista politikájával, azt a lapunk által korábban idézett szlovákiai felmérés is alátámasztja: e szerint a válaszadók 44 százaléka az Egyesült Államokat és a NATO-t, 35 százaléka Oroszországot tette felelőssé a – háború kirobbanását megelőző – orosz–ukrán szembenállásért.
A magyarországi választásokat követően a Hlas és a Smer vezetője is gratulált Orbán Viktor miniszterelnöknek és a Fidesznek. Robert Fico leszögezte: Orbán Viktor a magyar érdekeket helyezi az első helyre, és nem hagyta, hogy bevonják Magyarországot az ukrajnai konfliktusba. Peter Pellegrini szerint a választás megmutatta, hogy Orbán Viktor konzervatív-nemzeti politikáját a választók nagy többsége támogatja, mert minden magyarnak stabilitást és jólétet biztosít. Milan Uhrík, a Republika elnöke még a választások előtt azt mondta, Szlovákia részese lett az Ukrajnában zajló amerikai–orosz konfliktusnak, amelyből Magyarország, a semleges álláspontja miatt, kimaradt. Az EP-képviselő Uhrík az Európai Parlamentben kiállt az EU-ban sokat bírált magyar gyermekvédelmi törvény mellett is.
Borítókép: Eduard Heger szlovák miniszterelnök a sajtó képviselőinek nyilatkozik az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek csúcstalálkozóján Brüsszelben 2022. március 25-én. (Fotó: MTI/AP/Thibault Camus)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezNem tudják megszüntetni az erőszakot – megtanítják a svédeket, hogyan éljenek vele együtt
Az erőszakos, gyakran halálos kimenetelű ámokfutásokat egyre gyakrabban szélsőségesek és mentálisan instabil emberek követik el Svédországban.
Ma tárgyalják Magyar Péter mentelmi jogának ügyét az Európai Parlamentben
A mai jogi bizottsági ülés döntése kulcsfontosságú lehet.
A tanárok más mérce alapján osztályozzák a migránsok dolgozatait
Súlyos oktatási válságban szenved Németország.
Trump tárgyalóasztalhoz kényszerítené Putyint
Donald Trump további szankciókat és vámokat helyezett kilátásba Oroszország ellen, ha nincs gyors megállapodás a háború lezárásáról.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Magyar Péter embere összefogást sürget Gyurcsányékkal - videó
Willi Orbán összecsapott Gyökeressel, rajtavesztett, de a Lipcse most nem szégyenült meg
Horváth Éva balesete után végre lábra állt
Kiderült, mennyi pénzt illik adni nászajándékba
Kőgazdag Metta ismét kiverte a biztosítékot: Még a legegyszerűbb dolgot is a Swarovskinál veszi
Nagyon megérte tavaly a leggazdagabb magyarnál befektetni
Felháborító jelenet játszódott le az ATV stúdiójában
Olcsó és kiadós: ez a krumplis lepény lesz a család új kedvence
Bellingham olyasmit tett a Real Madrid meccsén, amiről még sokat fognak beszélni
Hobo dermesztő interjúban sózott oda Gyurcsánynak és az őt felkérdező libsiknek
Van bruttó egymillió feletti diplomás kezdőbér is
Hiszünk benne eléggé, hogy még mindig élnek? – új, magyar szereplője van az ikerpár utáni nyomozásnak
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezNem tudják megszüntetni az erőszakot – megtanítják a svédeket, hogyan éljenek vele együtt
Az erőszakos, gyakran halálos kimenetelű ámokfutásokat egyre gyakrabban szélsőségesek és mentálisan instabil emberek követik el Svédországban.
Ma tárgyalják Magyar Péter mentelmi jogának ügyét az Európai Parlamentben
A mai jogi bizottsági ülés döntése kulcsfontosságú lehet.
A tanárok más mérce alapján osztályozzák a migránsok dolgozatait
Súlyos oktatási válságban szenved Németország.
Trump tárgyalóasztalhoz kényszerítené Putyint
Donald Trump további szankciókat és vámokat helyezett kilátásba Oroszország ellen, ha nincs gyors megállapodás a háború lezárásáról.