Az ukrajnai háború elhúzódása láttán több nyugati ország is fontolóra vette, hogy az eddigi könnyűfegyver-szállítmányok után tankokkal és nehézfegyverekkel is segítené Ukrajnát.
A háború egy új és másmilyen szakaszához érkezett, ezentúl egy sokkal koncentráltabb orosz offenzívára számíthatunk
– figyelmeztetett Liz Truss brit külügyminiszter csütörtökön, a NATO-tagországok külügyminisztereinek kétnapos tanácskozását követően. A brit külügyi tárca vezetője arra utalt, hogy bár az orosz egységek teljesen kivonultak Ukrajna északi területeiről, a háború súlypontja várhatóan a keleti területekre helyeződik át – ahogyan erről lapunk is írt korábban. Liz Truss hozzátette: a tagországok közül többen támogatták, hogy tankokkal és nehézfegyverekkel is ellássák Ukrajnát.
A háború kitörése óta Csehország az első olyan ország, amely már el is küldött több tucat szovjet fejlesztésű T–72-es tankot és páncélozott harckocsit Ukrajnának.
A cseh hadsereg felajánlását a szövetséges NATO-tagországokkal előzetesen egyeztették, és vonaton szállították Ukrajnába. Az Echo24 prágai hírportál szerint a hadsereg régebbi típusú tankjairól és harci járműveiről van szó, amelyeket az aktív tartalékosok számára tartottak fent.
Szlovákia pedig hosszas politikai vita után végül úgy döntött, hogy Ukrajnának adja Sz–300-as légvédelmi rakétarendszerét. Pozsony egyetlen üteget örökölt meg a csehszlovák időkből, ám ez is nagy lemondásnak számít, mert a légvédelemben aktívan használták. Pótlásukra átmenetileg amerikai Patriot légvédelmi rendszer érkezett Szlovákiába.