Édesanyja, II. Erzsébet halálával III. Károly nemcsak az Egyesült Királyság, hanem további tizennégy ország uralkodói címét is megörökölte. A Nemzetközösségen, vagyis a brit birodalomból kialakult államok szervezetén belüli nemzetközösségi királyságok azok a monarchiák, amelyek saját királyuknak tekintik az Egyesült Királyság államfőjét.
III. Károly trónra lépésével ugyanakkor felerősödtek a monarchiaellenes hangok is a korábbi brit gyarmatokban.
– Jelenleg mindenképp támogatnám, hogy az országunk köztársasággá váljon – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Allen Chastanet, a Karib-térségben található Saint Lucia korábbi miniszterelnöke.
Az ugyancsak karibi Jamaica szintén jelezte, követné Barbados példáját, amely tavaly szakadt el végleg a brit monarchiától, kikiáltva ezzel a köztársasági államformát.
Remélem, hogy a miniszterelnökünk gyorsabban cselekszik most, hogy új az uralkodó
– jelentette ki a jamaicai parlament egyik képviselője, Mikael Phillips, aki 2020-ban indítványt nyújtott be, hogy az országa köztársasággá válhasson. Egy augusztusi felmérés szerint a jamaicai lakosok 56 százaléka támogatja, hogy országukban leváltsák államfői szerepéből a brit uralkodót – derült ki a Reuters beszámolójából. A korábbi gyarmatok ráadásul nemcsak a monarchia eltörlését követelik, hanem azt is, hogy az Egyesült Királyság fizessen nekik jóvátételt a rabszolgaságért.
Az uralkodóváltás jó alkalom lehet a térségünk jóvátételéről szóló tárgyalásainak előmozdítására
– vélte Niambi Hall-Campbell, a bahama-szigeteki jóvátételi bizottság elnöke.
Mindebből pedig úgy tűnik, a királyi család feladhatja reményeit, hogy II. Erzsébet platinajubileuma, azaz uralkodásának 70. éve segített az összetartozás megerősítésében. A jeles alkalomból – és a Nemzetközösség széthullásának megakadályozását is célul kitűzve – Vilmos herceg és felesége, Katalin hercegné karibi körutat tett, míg Károly és felesége, Camilla Kanadába utazott idén tavasszal.
Egy áprilisi felmérésben a kanadaiaknak csupán 34 százaléka mondta azt, hogy támogatja az alkotmányos monarchia fenntartását, ha Károly veszi át a trónt. Az akkori herceg megítélése ugyanis meglehetősen negatív volt, a lakosok mindössze 29 százaléka szimpatizált Károllyal. Ahogyan lapunk is megírta: a jelenlegi királyra igen sokan tekintettek ellenszenvvel, miután kiderült, Diana hercegnével kötött házassága Camilla miatt ment tönkre.
II. Erzsébet, az állandóság jelképének eltávozásával tehát lezárult egy hosszú, stabil korszak, amely megingathatja a Nemzetközösség egységét is.