„Nem akarom azt hinni, hogy ez a kormányzat nem veszi észre, hogy ezen a két országon megy keresztül a közlekedésünk és az Európával való kommunikációnk” – tette hozzá. Nyikolaj Denkov miniszterelnök tiranai látogatása során reagált Rumen Radev elnök bírálatára, valamint Magyarország és Szerbia éles reakciójára a területükön áthaladó orosz gáz tranzitdíjának bevezetésével kapcsolatban.
A kormányfő szerint Szerbia és Magyarország közös reakciója mögött az oroszok állnak. A két ország közös nyilatkozattal állt elő, amellyel ellenzik a döntést, de Denkov biztosította, hogy az védi a bolgár érdekeket.
„Érdekes volt megjegyezni, hogy pontosan honnan beszélt a magyar miniszter, ennek megfelelően el lehet gondolkodni azon, hogy van-e más érdek. Mint mondtam, mi a bolgár érdeket védjük” – mondta a kormányfő, utalva arra, hogy a magyar válaszreakció Kínából érkezett, ahol a magyar kormánydelegáció részt vett a harmadik alkalommal megrendezett Egy öv, egy út fórumon. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Pekingből nyilatkozott, ahol többek között Orbán Viktor magyar miniszterelnök is találkozott Vlagyimir Putyinnal.
Egyrészt olyan bevételekről van szó, amelyek bekerülhetnek a költségvetésbe. Másrészt ez egy elég jó lehetőség valódi verseny megteremtésére, hogy a vezetékes gáz versenyezzen a cseppfolyósított gázzal
– tette hozzá Denkov.
Elszigetelődhet Bulgária?
Az Amerika Bulgáriáért támogatását élvező neoliberális Mediapool.bg hírportál szerint Magyarország erős embere, Orbán Viktor előtt két lehetőség áll a bolgár gázáremelésről szóló döntés megtámadására: először uniós szinten akár az Európai Bizottságon (EB), akár az Európai Bíróságon, akár mindkettőn keresztül. Másodszor, keményebb megközelítést alkalmazhatna, és közvetlen nyomást gyakorolhatna Bulgáriára azáltal, hogy meggátolja a balkáni ország schengeni övezethez való csatlakozását, amelyről idén decemberben szavaznak a tagállamok.
Az Epicenter hírportál szerint – amely a ficói utat követő bolgár szocialisták nem hivatalos szócsöve – éles hangon kritizálta a Denkov-kormányt. „Szerbia és Magyarország dühös reakciója az orosz gáz Bulgárián keresztül történő tranzitdíjemelése nem sok jót ígér hazánknak, leginkább a teljes nemzetközi elszigeteltséget hozhatja el”.
A lap úgy véli, hogy a belső botrányokkal együtt a Folytatjuk a változást párt kormányzása máris helyrehozhatatlan károkat okoz Bulgáriának hazai és nemzetközi viszonylatban, ráadásul egy rendkívül kritikus időszakban. Bulgária az elmúlt fél évszázadban soha nem volt ennyire egyedül, félreértve, elutasítva és megalázva, mint most a jelenlegi kormányzás alatt – véli a lap.