– Magyarországról is megdöbbenve figyeltük, ahogy a lengyel parlamenti választások után az új hatalom azonnal tisztogatásba kezdett. Többek között kisöpörték a közmédiát, börtönbe vetettek politikusokat. Mi volt ez? Bosszú?
– Mi sem számítottunk arra, hogy ilyen szinten semmibe veszik majd a törvényt – hiszen pontosan ez történt. Földbe tiporták a jogállamiságot, a demokratikus elveket. Miközben az új lengyel kormány olyan pártokból áll, amelyek az Európai Parlamentben is dominálnak. Persze annyiban nem történt semmi meglepő, hogy jól ismerjük az új lengyel vezetés gyökereit.
Csak visszatértek a kommunista éra módszereihez.
– A jogállamiságra máskor oly érzékeny brüsszeli vezetés most mélyen hallgatott. Másra számított?
– Egyáltalán nem lepett meg a brüsszeli csend. Az uniós hivatalok eddig sem tartották tiszteletben a jogállamiságot vagy a demokratikus szabályokat. Bezzeg a különféle európai baloldali erők már a kampányban is hallatták hangjukat a Polgári Platform oldalán. Például a közösségi médiában szponzorálták hirdetéseiket. Mindezt a brüsszeli vezetés tudomásával és támogatásával. Egyetlen célból: hogy a választást a Jog és Igazságosság elveszítse. Ennek dacára nyertünk – még ha végül kormányt nem is tudtunk alakítani.
– Levonták a tanulságokat?
– Az egyik tanulság: nem figyeltünk oda, hogy a kampány a közösségi médiában is megfeleljen a jogszabályoknak. Például több mint húsz alapítvány támogatta pénzügyileg a részvételt ösztönző felhívásokat, és ezek közül többen burkoltan ellenfeleink mellett is kampányoltak. Sőt, még a nemzetközi médiában is folyamatos, vulgáris össztüzet zúdítottak a politikusainkra. Ezekre nem jól reagáltunk. Szintén hibáztunk azzal, hogy nem voltunk eléggé koalícióképesek, ellenfeleinknek viszont hagytuk, hogy szövetséget kössenek. Azért így is a tizedik választást nyertük meg. Ez megerősíti, hogy jó politikát folytatunk.
– Azóta volt egy önkormányzati választás is Lengyelországban. Hogyan értékeli az eredményeit?
– Lengyelországban az önkormányzati választás elég egyedi, ugyanis három, egymástól független szinten tartják: vajdaságiban, megyeiben és községiben. A vajdasági a legfontosabb, mert ez hasonlít a legjobban a parlamentire. És ebben mi szerepeltünk a legjobban, a közgyűlésekben majd 35 százalékos eredményt értünk el. Ami a megyei szintet illeti, ott még egyértelműbb a győzelmünk: ezek fele az irányításunk alá került. Gyakorlatilag ugyanez a helyzet a községeknél is, a legtöbb településen mi adjuk a polgármestert. Árnyalja viszont a képet, hogy a nagyvárosokban más a helyzet. Ezek többségében a liberális–baloldaliak tudtak győzni.
– Máris nyakunkon a következő megméretés, az európai parlamenti választások. Mire számítanak?
– Lengyelországban győz a Jog és Igazságosság, Magyarországon pedig a Fidesz. Kicsavarjuk a baloldal kezéből Európát!
Nálunk már most látni a változásokat. Elég volt néhány hónap, hogy az emberek kiábránduljanak Donald Tusk kormányából. Nem csoda: eddig számtalan ígéretüket nem valósították meg. Beleegyeztek viszont az áremelésekbe, kulcsfontosságú beruházásoktól táncoltak vissza, csak az Európai Unió szekerét tolják. Például támadják a lengyel nemzeti bankot, hogy hamarabb bevezethessék az eurót, és rátehessék a kezüket a nemzeti aranytartalékra. Vagy említhetném, hogy Lengyelország eddig sikerrel ellenállt a hagyományos családmodell elleni uniós nyomásának, de ők behódoltak.