Az Ukrajnának szállított német fegyverek az átadás pillanatában teljes mértékben Kijev tulajdonában vannak, és nincsenek korlátozások az orosz területen lévő célpontok elleni használatukra vonatkozóan, tájékoztatta az Izvesztyiját a német nagykövetség.
A német nagykövetség így tisztázta Berlin álláspontját a nyugati fegyverek mélyen orosz területen belüli csapásokhoz való felhasználásával kapcsolatban.
A követség szerint ezt „Ukrajna eredendő önvédelmi joga indokolja a nemzetközi joggal összhangban”.
„A katonai erő alkalmazása az önvédelemhez való jog gyakorlása során nem korlátozódik a megtámadott ország területére” – tette hozzá a német diplomáciai képviselet.
Amint azt az Izvesztyija megjegyezte, a nagykövetség válasza a német nagy hatótávolságú TAURUS rakéták Kijevbe történő esetleges átszállításának kapcsán hangzott el.
Olaf Scholz német kancellár korábban kizárta, hogy a TAURUS-ok Ukrajnába kerüljenek.
Május végén aztán a német kancellár engedélyezte az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) számára, hogy német fegyverekkel csapást mérjenek Oroszországra. Steffen Hebestreit német kormányszóvivő leszögezte, hogy Kijev „a szállított fegyvereket nemzetközi jogi kötelezettségeivel összhangban használhatja”.
Volodimir Zelenszkij többször kérte nyugati partnereit, hogy engedélyezzék az Ukrajnának szállított precíziós rakétákkal a mélyen orosz területre irányuló csapásokat, a nyugati szövetségesek azonban hosszú idő óta tiltották az általuk szállított fegyverek használatát az oroszországi célpontok elleni csapásmérésre. Késő tavasszal azonban az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország enyhített a tilalmon, lehetővé téve Kijev számára, hogy a határ közelében orosz célpontokat támadjon.
Augusztus végén Josep Borrell európai diplomáciai vezető azt mondta, hogy az EU védelmi miniszterei még nem jutottak döntésre arról, hogy közösen feloldják az Ukrajnának szállított fegyverek orosz területre irányuló csapásokhoz való felhasználására vonatkozó korlátozásokat. Ugyanakkor elmondta, hogy a tanácskozáson úgy döntöttek, hogy az egyes országok önállóan határoznak ebben a kérdésben.