Orbán Viktor sokak által várt beszéde a strasbourgi plenáris ülésszak keretén belül a soros magyar elnökség programját mutatta be majd beszéde után Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke értékelte azt majd az Európai Néppárt elnöke Manfred Weber ostorozta a magyar miniszterelnök megállapításait amit a képviselői hozzászólások követtek, sokszor minősíthetetlen stílusban támadva Magyarországot és Orbán Viktort.
A formát és a tartalmat is tekintve az Európai Parlament nem volt egy súlycsoportban a magyar miniszterelnökkel. Aki végig követte a vitát az láthatta, hogy akár tartalmában, akár stílusában nyilvánvaló volt, hogy minőségbeli különbségek voltak politikai és emberi szempontból egyaránt
– mondta Boros Bánk Levente a Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója.
Orbán Viktor az Uniós soros elnöki tisztét betöltő Magyarország miniszterelnökeként egy korrekt ajánlatot tett első felszólalásában, tette hozzá.
– Ő arról beszélt amiről az egész vitának szólnia kellett volna, a magyar soros EU-elnökség programjáról. Teljesen világos célkitűzéseket, teljesen világos diagnózist adott az európai parlamenti képviselők számára és még nyomaiban sem lehetett konfrontatív szándékot felfedezni a retorikájában, hangsúlyozta a szakértő.
Azonban Orbán Viktor beszéde után már viszontválaszában az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen pozíciójához nemtelen módon megtámadta Magyarországot, ami példátlan az európai integráció történelmében, mutatott rá.
Erre a magyar miniszterelnök is felhívta a figyelmet. Ha pedig a bizottság elnöke a megrendelőinek eleget téve bírálta Magyarországot másra nem is számíthattunk, minthogy később a frakcióvezetők és parlamenti képviselők jelentős része is erről beszélt és nem a felhozott problémára és javaslatokra reagált.
A szakértő arról is beszélt, hogy a hazai ellenzéki képviselők a magyar pártpolitikát vetítették ki az Európai Parlamentre ami nem újdonság mert minden egyes alkalommal, amikor a magyar miniszterelnök felszólal az EP-ben akkor ugyanez történik. Magyar Pétertől a DK-ig mindenki a saját politikai hasznát nézte és gyakorlatilag belpolitikai beszédeket tartottak.
Ennek két oka van: az egyik, hogy a komplett magyarországi ellenzék alkalmatlan az ellenzéki szerep betöltésére és ezért az európai elvtársaikat és az EP-t próbálják felhasználni, hogy támadják a magyar kormányt. Ez történt most is!
– tette hozzá.
A szakértő szerint másrészt – ahogy arra viszontválaszában Orbán Viktor is rámutatott – egy törésvonal látszik stabilizálódni az európai politikában, mégpedig a a balliberális, globalista, szupranacionális erők és a velük szemben elhelyezkedő és választásról választásra erősödő szuverenista vonal között.
A brüsszeli elit, a baloldaltól egészen a magát konzervatívnak láttató néppártig a saját hatalmát féltve támadta meg Magyarországot. Ursula von der Leyennek lett volna lehetősége a vita végén hozzászólni de ő elmenekült, miután a magyar miniszterelnök szembesítette azzal, hogy a bizottság elnökeként így nem viselkedhet egy tagországgal az Európai Parlamentben.
– hangsúlyozta.
Nem fordult elő még az Európai Parlament történetében olyan, hogy valaki úgy szembesítse a brüsszeli elitet és a balliberális képviselőket a tényekkel és az általuk alkalmazott kettős mércével, mint ahogy azt ma tette a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor
– összegezte Boros Bánk Levente.