Giorgia Meloni lemondása az Európai Konzervatívok és Reformerek pártcsalád elnöki posztjáról nemcsak az olasz politikában, hanem az egész európai jobboldalon is jelentős átrendeződést indíthat el. Meloni utódjául Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnököt jelölte, akit Orbán Viktor régi szövetségeseként tartanak számon. Ez a döntés pedig erős jelzésként értékelhető a Patrióták Európáért szövetség és az ECR esetleges egyesülése felé, amely akár az Európai Néppártot is veszélyeztetheti pozíciójában.
A Patrióták beérhetik a Néppártot is
Giorgia Meloni nemrég bejelentette, hogy távozik az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsalád éléről. Utódjának Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnököt jelöli, ami egy új jobboldali erőközpont kialakulását vetíti előre. A döntés a Patrióták Európáért és az ECR jövőbeli egyesülését is elindíthatja, amely az Európai Parlament második legerősebb politikai blokkja lehetne.
A két pártcsalád egyesülése 162 képviselővel egy erős jobboldali blokkot hozhat létre, amely már csak 26 mandátummal maradna el az Európai Néppárttól. Sőt, a függetlenekből vagy akár a Néppárt soraiból újabb csatlakozók érkezése sem kizárt, amivel meg is előzhetnék az EPP-t.
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint:
Orbán Viktor hosszú távú stratégiája mindig is az volt, hogy egy erős, szuverenista jobboldali szövetséget építsen fel az Európai Parlamentben. Egyesülés esetén ez a blokk komoly befolyással bírhatna a brüsszeli politikára, és alapvetően alakíthatná át az uniós döntéshozatalt
Meloni távozása mögött több tényező állhat. December 4-én Orbán Viktor Rómában találkozott Giorgia Melonival, ahol a magyar miniszterelnök a találkozó után csak ennyit nyilatkozott: „Régi barátság, új fejezet, nagy tervek!” Ez sokak szerint egyértelmű utalás egy új, szorosabb együttműködésre.
Meloni döntése azt is jelzi, hogy a jobboldalon belüli korábbi konfliktusok, például Giorgia Meloni és Marine Le Pen rivalizálása, háttérbe szorulhatnak. Meloni hátralépése ugyanis eltávolíthatja az egyik fő akadályt a Patrióták Európáért és az ECR közötti szorosabb együttműködés elől.
Egy másik fontos tényező a háborús konfliktus alakulása. Az ECR több tagja – különösen a balti államok képviselői – eddig nem értettek egyet Orbán Viktor háborúval kapcsolatos álláspontjával. A háború esetleges lezárulása és Donald Trump lehetséges amerikai győzelme azonban új alapokra helyezheti ezt a kérdést, hiszen várhatóan béketárgyalások kezdődnek Putyinnal, ami enyhítheti az ellentéteket, vallja a szakértő.
A Patrióták Európáért szövetség létrejötte óta jelentős változások mentek végbe az európai jobboldalon. A szövetség sikeresen vonzott át képviselőket az Európai Néppártból és más frakciókból, hogy egy erős, szuverenista blokkot alakítson ki. A mostani fejlemények pedig új lendületet adhatnak ennek a folyamatnak. Deák Dániel szerint:
Az ECR és a Patrióták közötti együttműködés már most komoly hatással van az európai politikai térképre. Ha ez a két szövetség egyesülne, azzal egy új jobboldali erőközpont jönne létre, amely képes lenne érdemi kihívást jelenteni az Európai Néppárttal szemben
Giorgia Meloni lemondása tehát nem pusztán egy személyi döntés, hanem egy stratégiai lépés, amely átrendezheti az erőviszonyokat az európai jobboldalon. Az Orbán–Morawiecki-tengely erősödésével és a háború esetleges lezárulásával a szuverenista pártok új korszak előtt állhatnak, amely alapvetően alakíthatja át az uniós politikai viszonyokat.
A Patrióták Európáért a megalakulása óta folyamatosan erősödik. Októberben két lengyel képviselő csatlakozott a pártcsaládhoz.
A Patrióták Európáért mai frakcióülésén gratuláltunk cseh és osztrák szövetségeseinknek a legutóbbi választásokon aratott győzelmükhöz, valamint Anna Brylka és Tomasz Buczek személyében két új lengyel képviselőt is üdvözölhettünk a sorainkban. A frakciót így már 13 országból, 14 párt és 86 képviselő alkotja
írta akkor Gál Kinga EP-képviselő a Facebook-oldalán.
További Külföld híreink
Borítókép: Giorgia Meloni és Orbán Viktor (Fotó: AFP)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezBíróságra viszi Trump a választási csalás ügyét
Az elhíresült közvélemény-kutatás nem tévedés volt, hanem kísérlet a választás befolyásolására.
Orosz tábornok halt meg a pokolgépes támadásban
Rejtélyes merénylet Moszkvában.
Szökőárriasztást adtak ki az óriási földrengés után
Jelentős károk keletkeztek a kis ország fővárosában.
Drámai figyelmeztetés, újabb háború jöhet
NATO-tagállam indíthat háborút?
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
61 százalékos Fidesz-többség
Baloldali elemző üzeni Pressmannak: „Menjé má haza magadnak”
Rendkívüli hír érkezett Csernobilból: hátborzongató, ami most történik
Ez a titok, amiért a dubai csokit aranyáron adják
Horoszkóp: erre a három csillagjegyre rámosolyog a szerencse a héten
Szijjártó Péter: A Debrecen-Nyíregyháza-Miskolc háromszögben létrejött egy korszerű és meghatározó autóipari centrum
Elképesztő dolgokat mondott Hosszú Katinkáról a kanadai sztárúszó
Letartóztatták a Ferencváros négyszeres bajnokát, besorozhatják a hadseregbe
Szőrszálat hasogat
Kevesen merték volna megkockáztatni azt, amit Ákos tett szombaton az Arénában
Kiderült Verebes István féltve őrzött titka, nem bírta magában tartani
Egykori legjobb barátja üzent F. Jánosnak, Till Tamás feltételezett gyilkosának
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezBíróságra viszi Trump a választási csalás ügyét
Az elhíresült közvélemény-kutatás nem tévedés volt, hanem kísérlet a választás befolyásolására.
Orosz tábornok halt meg a pokolgépes támadásban
Rejtélyes merénylet Moszkvában.
Szökőárriasztást adtak ki az óriási földrengés után
Jelentős károk keletkeztek a kis ország fővárosában.
Drámai figyelmeztetés, újabb háború jöhet
NATO-tagállam indíthat háborút?