Oroszország gazdasága két év alatt mintegy nyolc százalékkal nőtt. Az Egyesült Államokban ez öt-hat százalék volt, az eurózónában pedig egy százalék – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az éves sajtótájékoztatóján. Az államfő értékelése szerint a kormány hatékonyan dolgozik, különféle feladatokat és nemzeti fejlesztési célokat fogalmaz meg.

Az elnököt elsőként arról kérdezték, hogyan értékeli az orosz hadsereg előrehaladását Ukrajnában, és hogy közelebb került-e a győzelem. Az államfő elmondta, hogy rendszeresen találkozik a frontvonal katonáival.
A helyzet az ország északkeleti részén drámai változáson megy keresztül, és a frontvonal teljes hosszában előrenyomulás tapasztalható. Az orosz harcosok minden nap négyzetkilométerenként nyernek vissza területeket
– fogalmazott Putyin, aki megígérte, hogy az orosz hadsereg biztosan ki fogja űzni az ukrán katonákat a Kurszki területről. Az állmfő azt is megígérte, hogy lesz elég forrás a felszabadított területek helyreállítására.
Legyőzhetetlen orosz rakéta
Az elnököt ezután az Oresnyik rakétákról kérdezték. Putyin elmondta, hogy személyesen is részt vett azokban a döntésekben, amelyek végül a rakétarendszer kifejlesztését eredményezték. A fegyver orosz fejlesztésen alapul és igen ígéretes – tette hozzá. Putyin egy kísérletet javasolt:
A Nyugat és Ukrajna határozzon meg egy területet Kijevben, koncentrálják oda az összes légvédelmi rendszerüket, mi pedig oda fogjuk kilőni az Oresnyiket. Ők megpróbálják elfogni, és meglátjuk, mi történik. Elárulom, nincs esély arra, hogy az Oresnyiket könnyen lelőjék vagy megsemmisítsék
– szögezte le az orosz elnök. Putyin arra is kitért, hogy Oroszországra nem jelentenek veszélyt az amerikai THAAD legvédelmi rendszerek.
Meg fogjuk kérni a srácainkat, hogy mondják el, mi az újdonság benne. Van kivel beszélnünk Ukrajnában
– jegyezte meg sejtelmesen Vlagyimir Putyin. Az eseményen felidézték, hogy Oroszország nemrég megváltoztatta a nukleáris doktrínáját. A frissített doktrína több olyan katonai fenyegetést sorol fel, amelyekre Oroszország nukleáris visszatartó erővel válaszolhat. Arra a kérdésre, hogy a Nyugat megkapta-e az üzenetet, az államfő úgy válaszolt:
Kérdezzék meg őket. A doktrína változásai abból fakadnak, hogy kialakuló katonai fenyegetésekről kell beszélnünk. Ha egyes országok fenyegetést jelentenek Oroszországra, Oroszország úgy véli, hogy joga van atomfegyvereket használni ellenük.
Háborúban áll a NATO
Putyin megjegyezte, hogy szinte az összes NATO-ország háborúban áll Oroszországgal, és az orosz hadsereg harckészsége a legmagasabb a világon. – A világon egyetlen más hadsereg sem rendelkezik ilyen magas szintű harckészültséggel, Oroszország pedig megerősödött és valóban szuverén országgá vált. Nem fogunk visszatekinteni mások véleményére – mondta.