Viharos év elé néz az Európai Unió

Az Európai Unió globalista vezetése előtt nehéz év áll. Három fő kihívás rajzolódik ki számukra: az orosz–ukrán háború pénzelése, Oroszország agresszív külpolitikája és Donald Trump, valamint a Patrióták Európáért előretörése. A tömörülés ideólógiai kihívásai mellett ott a gyenge gazdasági teljesítmény, a magas adósságállomány, valamint Németország és Franciaország politikai instabilitása.

Forrás: www.dw.com2025. 01. 03. 16:43
Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke.
Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke. Fotó: NurPhoto via AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új uniós vezetés – Antonio Costa az Európa Tanács elnökeként, Kaja Kallas külügyi főképviselőként és Ursula von der Leyen az Európai Bizottság élén – számos sürgős politikai feladat elé néz. A háborúpárti globalisták számára legfontosabb cél az Ukrajnának nyújtott pénzügyi és katonai segítségnyújtás folytatása. Az EU 2025-re havonta 1,5 milliárd eurós támogatást tervez Ukrajnának, emellett egy 50 milliárd eurós G7-hitel is rendelkezésre áll, amely részben befagyasztott orosz vagyonokból finanszírozható.

Ezenfelül jelentős mennyiségű lőszert és fegyvert tervez biztosítani Ukrajnának. 

Trump elnöksége és a békepárti álláspontja azonban komoly kérdéseket vet fel a baloldaliaknak, mivel lehetséges, hogy csökkenti vagy teljesen megszünteti az amerikai támogatást. Ebben az esetben Brüsszelnek azt is ki kell találnia, honnan szerezné be a kieső további forrásokat Ukrajna számára. Amennyiben ez a tagállamokra róna nagyobb terhet, úgy Brüsszelnek az európai polgárok tovább fokozódó haragjával kell számolnia, valamint azzal, hogy a Patrióták Európáért tömörülés támogatottsága még tovább emelkedik. Emlékezetes, a Patrióták az elhibázott brüsszeli intézkedések nyomán pár hónap leforgása alatt lett az Európai Parlament harmadik legnagyobb pártcsaládja,

hiszen valós alternatívát nyújt a brüsszeli elitből kiábrándult, békére vágyó embereknek.

Orbán Viktor miniszterelnök év végén többször is beszélt az európai politikai helyzet változásairól, amelyben a Patrióták erejét és szerepét is kiemelte. 

A Magyar Nemzetnek adott interjúban Orbán Viktor úgy fogalmazott

Van haditervünk, hogy miként alakítunk ki együttműködést az európai konzervatívokkal, hogyan akarjuk világossá tenni az Európai Néppárt tagpártjai számára, hogy az igazi kereszténydemokrata jobboldal és hagyomány a patriótáknál van és nem náluk.

A brüsszeli diplomáciai körökben intenzív spekulációk folynak arról, hogy mennyi pénzügyi forrásra lesz szükség.

Andrius Kubilius védelmi és űrpolitikáért felelős biztos feladata nem egy európai hadsereg létrehozása, hanem a tagállamok fegyverkezési és beszerzési politikájának jobb koordinációja. Sok tagállam védelmi költségvetése azonban túl csekély ahhoz, hogy gyorsan új fegyverek vásárlására költse a pénzt, hiszen mostanra eltávolodott a választó az Európai Unió tisztségviselőinek álláspontjától. 
Egy felmérés eredményei szerint az Ukrajna győzelméig tartó támogatás Svédországban (50 százalék) és Dániában (40 százalék) a legmagasabb, de az Egyesült Királyságban is jelentős (36 százalék). Ezek az arányok az év elejéhez képest ugyanakkor jelentősen csökkentek. Ezzel szemben Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban és Németországban lényegesen nőtt a béketárgyalásokat preferálók száma.

Azzal, hogy Trump elzárhatja az amerikai pénzcsapokat Ukrajna előtt, tovább növekedhet a háborúpárti oldalra nehezedő nyomás. Németország egyedül 230 milliárd eurós hiánnyal számol védelmi költségvetésében. 

Jörg Kukies német pénzügyminiszter elutasította a közös EU-adósság útján történő katonai finanszírozás gondolatát, és ezt az álláspontot képviseli az EU jelentős része.

Az EU-nak 2025-ben nemcsak a védelmi kiadásokat, hanem a klímabarát gazdasági átalakítást és a gazdasági támogatást, valamint a Gáza, Libanon és Szíria újjáépítésének finanszírozását is kezelnie kell. Mario Draghi volt EKB-elnök 800 milliárd eurós beruházási igényről beszélt, és a közös hitelfelvétel fontosságát hangsúlyozta, ami tovább növeli a már meglévő hitelmennyiséget.

Franciaország és Olaszország már hiányeljárással küzd az EU-val szemben, Spanyolország is hasonló helyzetbe kerülhet. Németország eközben a februári választások miatt nem tud fiskálisan cselekedni. Ha még mindez nem lenne elég, a Kínával tervezett, elektromos autókkal kapcsolatos kereskedelmi háború is kihívást jelent az Európai Uniónak.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.