Az EU háborút akar, nemet mond a békére

Az amerikai elnök szerint véget lehetne vetni a háborúnak. Az Európai Unió Kaja Kallas külügyi főképviselő vezetésével azonban egyértelműen elzárkózott a kompromisszumos békejavaslattól. Brüsszel és az EU háborúpárti vezetése a vérontást választja a béke helyett.

Forrás: Exxpress2025. 04. 24. 12:11
Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Fotó: John Thys Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt észt miniszterelnök, aki 2024 decembere óta az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, határozott álláspontot képvisel: nincs alku Oroszországgal, amíg egyetlen elfoglalt terület – így a Krím is – nem kerül vissza Ukrajnához, írta az Exxpress.

EU High Representative and Vice-President for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas addresses the audience during a press conference, as part of a European Union Foreign Affairs Council meeting at the European Convention Center Luxembourg (ECCL) in Luxembourg City on April 14, 2025. The European Union announced on April 14, 2025 a new three-year financial support package for the Palestinians worth up to 1.6 billion euros ($1.8 billion) as Kaja Kallas wrote on X "We are stepping up our support to the Palestinian people. €1.6 billion until 2027 will help stabilise the West Bank and Gaza,". (Photo by JOHN THYS / AFP)
Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője (Fotó: AFP/ John Thys)

A Krím Ukrajna része. A megszállt emberek számára óriási jelentősége van annak, hogy más országok ne ismerjék el az orosz annexiót.

– hangsúlyozta Kallas az AFP-nek.

A kompromisszumot kizáró álláspontja mögött nemcsak elvi, hanem stratégiai megfontolás is áll. Kallas szerint az efféle engedmények „csak jutalmaznák az agressziót”, és szerinte veszélyes üzenetet küldenének. Brüsszel tehát hajthatatlan. A háborút választja a béke helyett.

Trump béketervét visszautasítják

A vita hátterében az az amerikai javaslat áll, amely szerint a háború véget érhetne, ha Ukrajna beleegyezne abba, hogy a 2014 óta megszállt Krím hivatalosan is orosz terület maradjon. Bár ez a terv sokak szerint reális esélyt jelentene a tűzszünetre, Kallas és az EU vezetése ezt visszautasította.

„A béke nem mehet az igazság rovására” – vallja Kallas, aki szerint Washington nem használja ki megfelelően az eszközeit Moszkva ellen. Ezzel nyílt bírálatot is megfogalmazott az amerikai döntéshozók felé.

Kaja Kallas évek óta keményvonalas irányvonalat képvisel Oroszországgal szemben. Korábban észt miniszterelnökként Javelin rakétákkal támogatta Ukrajnát, elfogatóparancsot követelt orosz parancsnokok ellen, és a háborúért az egész orosz lakosságot hibáztatta. Moszkva 2024 februárjában válaszolt nemzetközi elfogatóparanccsal ellene.

France's President Emmanuel Macron (L) looks ons as Hungary's Prime Minister Viktor Orban (Front L) and Slovakia's Prime Minister Robert Fico (Front R) discuss during a working session of the European Council within a European Union Summit at the Europa Building Forum, in Brussels on March 20, 2025. (Photo by Ludovic MARIN / AFP)
Emmanuel Macron (balra) francia államfő, valamint Orbán Viktor magyar miniszterelnök (balra elöl) és Robert Fico szlovák miniszterelnök (jobbra elöl) az Európai Unió csúcstalálkozóján  2025. március 20-án (Fotó: AFP/Ludovic Marin)

Bár Kallas Brüsszelben már az egész Európai Unió nevében beszél, de a 27 tagállam közel sem egységes a kérdésben. Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor nyíltan elutasítja Ukrajna uniós csatlakozását, és kritikusan áll az unió háborúpárti politikájához.

Az Európai Unió azonban a béke helyett a háborút választotta. Amíg Magyarországhoz hasonlóan az Egyesült Államok és Donald Trump az orosz–ukrán háború mielőbbi lezárása és a béke pártján áll, Brüsszel harciassága egyre fokozódik. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nyolcszázmilliárd eurót akar fegyverekre költeni.

Az Európai Néppárt vezetője, Manfred Weber pedig az egyik élharcosa Ukrajna támogatásának. Lapunk korábban írt arról, hogy egy belső dokumentum feltárja, hogyan tartja egységben Európa jelenlegi legerősebb pártja a képviselőket. Mint fogalmazott: aki a néppártnak tagja akar lenni, annak le kell tennie a hűségesküt Ukrajna mellett.

A sorkatonaság tervezett visszahozatala is utal az EU háborús készülődésére. Brüsszel nemrégiben pedig arra szólította fel az európai háztartásokat, hogy halmozzanak fel legalább három napra elegendő vészhelyzeti készletet.

Borítókép: Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője (Fotó: AFP/John Thys)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.