Az amerikai szankciókkal kapcsolatban a külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy Oroszország nem fél tőlük, sőt bizonyos szempontból hasznosnak is tartja őket, mert segítettek az orosz gazdaság átstrukturálásában. Nyitottságot mutatott az amerikai cégek esetleges visszatérésére az orosz piacra, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a visszatérő amerikai cégek nem számíthatnak különleges elbánásra.
Oroszország mindig kész a párbeszédre, de csak az egyenlőség és a kölcsönös tisztelet alapján – erősítette meg Szergej Lavrov. Kiemelte, hogy a Trump-kormányzat érdeklődést mutat az orosz álláspont megértésére és az érdekegyensúly megteremtésére törekszik.
Vannak jelek, hogy a jó irányba tartunk
– fogalmazott a külügyminiszter.
Részletekbe ugyanakkor nem volt hajlandó bocsátkozni a jelenleg zajló tárgyalásokkal kapcsolatban, mondván, ha a felek komolyan gondolják a tárgyalást, az nem történhet a sajtón keresztül.
Ezzel szemben az európai politikusok, például Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, illetve Kaja Kallas kül- és biztonságpolitikai főképviselő, nyíltan egy olyan megállapodást tartanak kívánatosnak, amely „Ukrajna győzelmét” biztosítja.
Az uniós politikusok Lavrov szerint Ukrajnát az európai értékek védelmezőjeként állítják be. Ezek szerint az orosz nyelv eltörlése is európai érték – utalt a külügyminiszter a kisebbségek jogait csorbító ukrán törvényekre, amelyet a magyar kormány is kifogásol.