A Bartók 1 Galéria küldetése a Kárpát-medencében működő alkotótelepek, művészeti egyesületek bemutatása, méghozzá csoportos kiállítások keretében. Jelen tárlat célja, miként címe – Művészettel a békéért – utal rá: az ukrajnai háború elleni kiállás. Ezért kárpátaljai magyar és ukrán művészek munkáit helyezték egymás mellé. Egyébként két esztendővel ezelőtt a Mesterek és tanítványok című tárlaton szerepeltek kárpátaljai festőművészek a galériában.
A háború miatt csak Efrán Ferenc tudott megjelenni a megnyitón a kiállító alkotók közül, aki így köszöntötte a vendégeket:
– Azért sikerült átjönnöm a határon, mert elmúltam hatvanéves – utalt a festőművész, a Kárpátaljai Megyei Szépművészeti Múzeum igazgatója a hadkötelezettségre, amely miatt a 18 és 60 év közötti férfiak nem hagyhatják el Ukrajnát.
A festőművész a továbbiakban kitért arra, miért fontos a Mária Alkotóház, a Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület vagy éppen a Bartók 1 Galéria.
– Azonkívül, hogy segítségükkel a kárpátaljai művészek bemutatkozhatnak az anyaországban, kiemelkedő szerepet vállalnak a hagyományok megőrzésében
– fogalmazott a múzeumigazgató, megjegyezve: a kiállítás ízelítőt kínál a határon túli festőművészekkel folytatott tizenöt éves együttműködésből.
Az egyesület hasonlóképp együttműködik Magyarországon kívül Erdéllyel, a Felvidékkel, sőt már Lengyelországgal is.
– A KMKE – emelte ki Efrán Ferenc – nem politikai szervezet, kizárólag művészettel foglalkozik.
A múzeumigazgató festőművésztől Őry László vette át a szót.
Az egyesület elnöke és az egyesület működtette Mária Alkotóház vezetője a határátlépés nehézségeire visszatérve megjegyezte: hat-nyolc tagjuk nem jöhetett át.
– A Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület fennállásának tizenötödik évfordulója megünneplését terveztük – emlékeztetett Őry László, majd felidézte: az év elején Kopriva Attila alelnökkel, festő- és szobrászművésszel, az Ungvári Művészeti Akadémia tanszékvezetőjével jubileumi kiállításra készültek a Bartók 1 Galériában.
– Ám február 24-én megtörtént, aminek nem kellett volna megtörténnie. Azóta háború zajlik Ukrajnában
– adott hangot keserűségének az elnök.