Al Pacino filmjeit bemutató toplistánkon a harmadik helyet egy igazi, kihagyhatatlan klasszikus szerezte meg. Ez a film pedig nem más, mint a Martin Brest által rendezett 1992-es Egy asszony illata (Scent of a Woman) című alkotás.
Kedves olvasóim, kérem, hogy nézzék el nekem, hogy ezzel a filmmel elfogult vagyok, nagyon nagy kedvencem. Számos okból, de legfőképpen talán azért, mert olyan idős koromban láttam, amikor a legfogékonyabb voltam rá, hiszen körülbelül a filmbeli diákkal lehettem egykorú, amikor eljutott hozzám a mozi. De az Al Pacino által zseniálisan megformált Frank Slade alezredes örökbecsű mondatait, tanításait számtalan alkalommal használtam fel, hogy is mondjam helyesen, hölgyekkel való ismerkedés céljából.
3. Egy asszony illata (Scent of a Woman)
A mű egyébként a Giovanni Arpino regénye alapján készült, és Dino Risi A nő illata (Profumo di donna) című 1974-es filmjének remake-je, amelyben a főszerepet a remek Vittorio Gassman játszotta. Egyébként a két film csak részben hasonlít egymásra, érdemes megnézni mindkét alkotást, hiszen külön-külön is élvezhetőek.
A történet nem túl bonyolult, adott egy Charlie Simms nevű srác (Chris O’Donell), aki ösztöndíjas hallgató egy drága iskolában, ahol a jómódú srácok csinálnak egy kis tréfát az iskolaigazgatóval, aki ezt nem nézi jó szemmel, és elégtételt, a tettesek nevét követeli. Charlie pechére pont szemtanúja volt az esetnek, ezért dilemma elé kerül: gyáván elárulja a társait, vagy becsületes marad és nem válik spiclivé, még azon az áron sem, hogy eltanácsolhatják az iskolából. A fontos döntés meghozatalára csupán egy hétvégéje marad, amit ráadásul munkával kell töltenie, mert szüksége van a pénzre, hogy legalább karácsonyra haza tudjon utazni. A munka, amit vállalt azonban nem olyan egyszerű, mint ahogy azt elsőre gondolta.
Egy már nyugállományú vak alezredest, Frank Sladet (Al Pacino) kell gardíroznia, aki meglehetősen makacs, szókimondó és ráadásul alkoholista is. A film a kettőjük lassan kialakuló barátságát mutatja be. De igazán nem is jó szó rá, hogy barátság, talán inkább a mester és tanítványa kifejezés jobban illik a kapcsolatukra. Az idős, sokat látott, sokat tapasztalt, de mind lelkileg, mind fizikailag sérült Slade ezredes számos esetben nyersen, keményen mutatja meg a még romlatlan, jóindulatú Charlienak az igazi életet. Azt az életet, amelyet ő élt egykor, amikor még látott, közben pedig számos tanáccsal is ellátja őt az iskolai dilemmájával kapcsolatban. A hétvége alatt a fiú egyre jobban megszereti Franket.
Al Pacino lubickol a szerepben, zseniálisan formálja meg a vak, pokróc modorú, szabadszájú, kiégett alezredest. Alakításáért méltán kapta meg a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscar-szobrot.