Közösen fejleszteni a várost jó kaland, de nem új gondolat

A városról való közös gondolkodásra hívott a Kolibri Színház és a PlayOn! Fesztivál szervezésében a Budapest@Play című interaktív játék, amely gyakorlatilag egy városi séta táblagéppel a kezünkben, a Jókai tér és a Liszt Ferenc tér vonzáskörzetében. A kérdés csak az, hogyan kapcsolódik mindez a színházhoz és a színpadi élményhez.

Szilléry Éva
2023. 05. 19. 21:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha táblagéppel, fejhallgatóval bolyongó, időnként megtorpanó, kicsit néha elveszettnek tűnő, közben az aszfaltot fotózó emberekkel találkoztunk a Kolibri Színház és a Liszt Ferenc tér környékén az elmúlt napokban, akkor egy városfejlesztő kísérlet résztvevőit láttuk.

Budapest@Play interaktív játék
A budapesti fiatalok is bekapcsolódtak a városépítő játékba (Fotó: szinhaz.org)

Az interaktív játékban részt vevő emberek egy számítógépes program segítségével keresték a helyes irányt, így egyszerre léteztek a virtuális térben és a valódi helyszínen. Bár manapság, amikor minden harmadik ember a telefonját nézi, még a zebrán átkelve is, semmi meglepő nincs egy ilyen akcióban. 
 

A közösségi tervezés Budapesten is bevált forma arra, hogyan tegyük élhetőbbé együtt a várost, miként teremtsünk olyan közterületet, amin az arra járó nem csak keresztül gyalogol, hanem él is benne. 


A város újraértelmezésének gondolatán alapul a Kolibri Színház szervezésében  a 10. színházi olimpia Budapest@Play című, elsősorban tizenéveseknek szóló kalandja.  A résztvevőknek a helyszínt kivetítő tablet mutatja az utat, és az utcán, kerítésen elrejtett jeleket felismerve, szkennelve kap instrukciót a továbblépéshez. Közben a program kérdéseket tesz fel, amivel felméri a városról való gondolkodásunkat, egyfajta közvélemény-kutatás arról, mi a meglátásunk a városi közlekedésről, a köztér megjelenéséről, a város összképéről, levegőminőségről, egyszóval mindenről, ami a városi életet jelentheti. Az alaphelyzet vállaltan kafkai: A kastély című mű nyomán a játékos, miként a földmérő, digitális „mérőeszközzel” jár a városban adatgyűjtés céljából és egy ponton dr. Klamm is keresztezi útját. 
A program által felkínált lehetőségek látványosak, de nem újszerűek: a valódi térre vetített jelenetek lényegében  a kulturális élet szabadtéri megvalósítását és a zöldebb közterületek megteremtését célozzák. A Liszt Ferenc téren a Zeneakadémia előtti szabad térre zöld labirintust kínál fel, amiből a virtuális sétában nem könnyű kikeveredni. A Jókai-szobor tövébe táncosokat vetít, míg a Liszt-szobor aljába szimfonikus zenekart állít. 

A kérdés az, hogyan is kapcsolódik mindez a színházi élethez

A program részeként a berlini Platypus független ifjúsági színház terjeszti ki színpadát a virtuális térbe, a játékban részt vevők ezekkel a produkciókkal találkoznak. 

 

Ami az előadások nyújtotta élményt illeti, a kísérlet nem győzött meg arról, hogy tableten keresztül szeretnék élvezni a városban bármilyen tánc- vagy nagyzenekari előadást, még akkor sem, ha olyannyira életszerű, hogy a képzeletbeli színpad előtt is elszalad az a kiskutya, ami az orrom előtt tűnik fel. 


A város újraértelmezése, az okosváros-elmélet megteremtése szempontjából azonban hasznos bemutatni a játékot a fiataloknak, hiszen a jövőben ők lehetnek, akik új gondolatokkal és tartalmakkal töltik meg a tereket.
Ha városi közösségi létről beszélünk, akkor a virtualitás maradjon csupán eszköz ezek bemutatására, mert bármely, nem a valódi térben látott előadás önmagában mond ellent a közösségi életnek. 

 

Programok, rekordok, riportok a Kultúrnemzet színházi olimpiai gyűjtőoldalán! Kattintson IDE
 

Borítókép: Jelenet a szabadtéri játékból a Kolibri Színháznál  (Forrás: Kolibri Színház)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.