Mindenkinek mást jelent a Balaton. A kikötőkben ringatózó vitorlások és csónakok látványától, a tihanyi apátság képéig, a nyári hekkezzéstől az őszi badacsonyi szüreten át a téli korcsolyázásig megannyi élményt kínál Európa legnagyobb édesvízi tava. A balatonfüredi Lipták Gábor Városi Könyvtár ezért hívta életre a Privát Balaton kezdeményezést, amely a balatoni régió múltját szeretné elsősorban fotók segítségével feleleveníteni.
A szakmai kutató- és gyűjtőmunka már tavaly elkezdődött, a könyvtár munkatársai olyan embereket kerestek fel, akik szívesen osztották meg régi élményeiket, történeteiket. A gyűjtés eredménye tematikus, installációs kiállítás keretében kerül majd bemutatásra Balaton-szerte.
Az egyik legfonottasabb témakör a balatoni hajózás és a vitorlázás, emellett a strandok élete és álalakulása, a Balaton környékén élő írók és költők sorsa is felfedezésre vár.
A Balaton mindenkié
Tavasz óta a Privát Balaton minden magyartól vár például képeket a füredi mólóról vagy a hatvanas évek Badacsonyáról, de a rendszerváltáskori képeslapokkal lehet jelentkezni a Lipták Gábor Városi Könyvtárnál, illetve kiemelkedő vitorlásversenyek – így például a Kékszalag hétvégjekor – során a Vitorlás Szövetségnél is.
– Kiváló kezdeményezés, mivel korábban is többen jelentkeztek nálunk például örökösök, akik a korábbi vitorlázók serlegeit vagy egyéb hagyatékát ajánlották fel a Szövetségnek. Szervezés alatt van egy bizottság is, akik a nagy öregjeinket keresnék meg, hogy osszák meg történeteiket vagy tárgyiasult emlékeiket. Egyrészt szomorú, hogy eltávozásról vagy hagyatékról beszélünk, másrészt ez mindannyiunk öröksége. A Balaton közös kincsünk, ahova mindenkit várunk szeretettel – mondja el Haranghy Csaba, a Magyar Vitorlás Szövetség elnöke.
A Szövetség célja, hogy a hagyományok fenttartásával népszerűsítse a vitorlázást Magyarországon. Haranghy Csaba nem véletlen emeli ki, hogy nemcsak a magyar tengert érdemes a vízi sportok kapcsán figyelembe venni, hanem a Velencei, Fertő vagy Tisza-tavat is, bár tény, hogy a „Balaton központi szerepet tölt be a sportág életében”.
Holczhauser András, a Magyar Vitorlás Szövetség főtitkára a balatoni évadnyitó ünnepségen arról beszélt, hogy összesen közel kétszáz vitorlásversenyt rendeznek az idén a magyarországi tavak, köztük több nemzetközit is. A csopaki finn dinghy osztály Európa-bajnokságán május 18-án például kiváló eredmény született: Németh Domonkos nyolc futamgyőzelmével első helyen zárt. A magyarok közül Haidekker Elemér a negyedik, a fair play díjas Pallay Tibor pedig a tizedik helyezett lett. A hetven fős mezőny minden nap más szélben versenyzett, volt keleti, északkeleti, délnyugati szél is, amely hol erősen, hol viharosan vagy éppen gyengén fújt az eső és napsütés váltakozása mellett.
Az évadnyitó versenyt – amelyet a Team Kaáli katamarán nyert – ezzel szemben tíz-harminc kilométer/órás keleti szélben rendezték meg, miután a hagyományoknak megfelelően a 125 éves Kishamis árbócára felhízták a zászlót, megkoszorúzták a Balatont és eldördült a startpisztoly.