Hetedik alkalommal rendezték meg az Ősök napját Bugacpusztán. Az esemény ötlete Bíró András Zsoltnak köszönhető, aki a Magyar-Turán Alapítvány elnökeként a kétnapos rendezvény főszervezője. A legjelentősebb hagyományőrző csapatok vonultak fel a rendezvényen, korabeli hiteles öltözékben és fegyverzetben.
„Ott voltak a kézműves iparosok is, akik előállítják a vastárgyakat, szöveteket, bőrtárgyakat. Régi formák, motívumok jelentek meg, lovasbemutatók, felvonulások. Külön imponáló volt a rendezvény békés jellege, ami az együttműködésre, az emberek közötti megértésre alapozott. Szép volt, tömeges volt és előremutató.”
– számolt be a főigazgató a rendezvény sikeréről.
A Magyarságkutató Intézet négy előadással színesítette a programsorozatot.
Csornay Boldizsár tudományos főigazgató-helyettes összefoglalta az intézet megújult tudományos koncepcióját, kutatási irányait, tevékenységét. Agócs Gergely az ősi zene kutatásának izgalmas területeit járta körül. Az archeogenetikai kutatások eredményeiről Neparáczki Endre, az intézet Archeogenetikai Kutatóközpontjának igazgatója tartott beszámolót. Szabados György, a Magyarságkutató Intézet László Gyula Kutatóközpont és Archívumának igazgatója pedig a magyar őstörténet fontos kérdéseiről beszélt.
Kásler Miklós kitért arra, hogy a Magyarságkutató Intézet a Magyar-Turán Alapítvánnyal szorosabbra fűzi az együttműködést.
„A kölcsönös előnyök jegyében a célkitűzés ugyanaz, de különböző területekről közelítünk a cél felé. A Magyarságkutató Intézet tudományos tevékenysége figyelemre méltó, de a tudomány egyik diszciplínáját képviseli a Magyar-Turán Alapítvány is, ez pedig elsősorban a mi szempontunkból a régészet. A kettő kiválóan kiegészíti egymást.”
A főigazgató örömmel számolt be arról is, hogy a Magyarságkutató Intézet egyre több meghívást kap hazai és nemzetközi szinten is,
emellett pedig szélesre tárta kapuit a szellemisége és tevékenysége iránt érdeklődök számára. „A Magyarságkutató Intézet kinyílt szellemileg is, az ajtaja is kinyílt, és mindenkit szeretettel várunk, akinek mondanivalója van.”
Borítókép: Az Ősök napja látványos és minden korosztály számára élvezhető módon mutatja be a régmúlt időket (fotó: Magyarságkutató Intézet)