A Vay Ádám Muzeális Gyűjtemény alapítójára emlékeztek Vaján

Egy múzeum alapítása mi más, ha nem a hagyományok megőrzésének és továbbadásának a legegyszerűbb módja? – jelentette ki Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára a Vay Ádám Muzeális Gyűjtemény alapítója, Molnár Mátyás (1923–1982) születésének századik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Vaján.

Forrás: MTI2023. 09. 15. 8:00
MOLNÁR Mátyás; VAY Ádám; VITÁLYOS Eszter
Vaja, 2023. szeptember 14. Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára beszédet mond Molnár Mátyás (1923-1982), a Vay Ádám Muzeális Gyûjtemény alapítója születésének 100. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a vajai református templomban 2023. szeptember 14-én. MTI/Czeglédi Zsolt Fotó: Czeglédi Zsolt Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vitályos Eszter a helyi református templomban elmondott beszédében a pedagógus-népművelő életét felidézve azt mondta, a múzeumra gondolva nem szabad kizárólag az épületre és intézményre gondolni, Molnár Mátyásnak és feleségének műve ennél sokkal fontosabb, a múzeummal ők valójában közösséget építettek. 

MOLNÁR Mátyás; VAY Ádám
Koszorúzás Molnár Mátyás (1923–1982), a Vay Ádám Muzeális Gyűjtemény alapítója sírjánál a születésének 100. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a vajai temetőben 2023. szeptember 14-én. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Kortárs írókat, költőket, festőket hívott Vajára, alkotótáborokat szervezett, találkozási lehetőséget, szellemi műhelyt alakított ki, a kor kultúrpolitikája ellenére az elhallgattatott költőknek és íróknak megjelenést is biztosított – méltatta a pedagógust az államtitkár. Hála Molnár Mátyás szívbéli munkájának és erőfeszítéseinek, a múzeum a Rákóczi-kutatás egyik központja lett, élete végéig a népművelés, a tanítás hivatását gyakorolta, munkásságáról pedig Zsigmond Dezső és Erdélyi János Fordulj, kedves lovam címmel készített filmet – emlékeztetett Vitályos Eszter.

Életének nagy tanulsága, hogy nincs fontosabb feladat, mint közösségeink építése, a róluk való gondoskodás, a családunkkal, a szeretteinkkel és embertársainkkal létesített közösség. Vitályos Eszter a beszédében aláhúzta: Molnár Mátyás olyan korban élt, amelyben a tartást, a hitet, az elszántságot és az állhatatosságot üldözték, de így lett erkölcsi példa a fiatalabb családtagoknak és ezzel együtt mindenkinek.

Kifejtette, barátságot ápolt vele Mezei Katalin író-költő, sőt a fiának, Lackfi Jánosnak ő volt a keresztapja, mindketten versben emlékeztek meg a vajai tanítóról.
Az ünnepségen Kovács Sándor, a térség országgyűlési képviselője arról beszélt, Molnár Mátyás felismerte, hogy a múlt emlékeit meg kell tartani, evvel fog hozzájárulni a jövőhöz. Abban járt élen, hogyan lehet Vaján azokat a kulturális emlékeket megőrizni és közösséget létrehozni, ami korábban jellemezte Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét – hangoztatta a képviselő.
A református igehirdetéssel egybekötött ünnepségen részt vett L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója és Seszták Oszkár, a vármegyei közgyűlés kormánypárti elnöke. 

A templomi megemlékezést megelőzően a résztvevők a helyi temetőben elhelyezték a kegyelet virágait a pedagógus síremlékén, délután pedig a Kincsek képzőművészeti gyűjteményünkből címmel nyílt kiállítás a vajai kastélyban.

Molnár Mátyás 1923. augusztus 14-én született a Heves vármegyei Karácsondon. Szatmárcsekén kezdte pedagógusi pályáját, majd feleségével együtt Túristvándiban tanított tíz évig. A tanítás mellett kapcsolatot tartott a térségből származó, annak problémái iránt érdeklődő, később ismertté vált értelmiségiekkel: Váci Mihállyal, Ratkó Józseffel, Czine Mihállyal, Végh Antallal és Balázs Józseffel.
1957-ben büntetésből Vajára helyezték, itt döntő szerepe volt a vajai várkastélyban 1964-ben megnyitott Vay Ádám Múzeum létrehozásában, amelynek igazgatója lett. Halála után a múzeum vezetésének munkáját fia, Molnár Sándor vette át.
 

 
Borítókép: Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára beszédet mond Molnár Mátyás (1923–1982), a Vay Ádám Muzeális Gyűjtemény alapítója születésének 100. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a vajai református templomban 2023. szeptember 14-én (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt) 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.