A zenekar alapítója, Gryllus Dániel lapunknak arról beszélt: megszámlálhatatlan koncert és helyszín van a hátuk mögött a Szabad-e bejönni ide betlehemmel? című zenés könyv 1987-es megjelenése óta, amely eredetileg kazetta formájában jött ki.
Azóta frissült a repertoár, néhány új dal bekerült, de elsősorban az akkori kiadvány dalait viszik határon innen és túlra.
– Nagy Gáspár egyik versét is énekeljük, de egy Bach-ének is belekerült a repertoárba, és Kányádi Sándortól is játszunk egy később megzenésített verset. Kányádi Sándor éppen karácsonykor veszítette el az édesanyját, ezt az élményt is meg kell fogalmaznunk.
A lelkileg nélkülözőkre is gondolnunk kell ezen a napon, akiket a szeretetnek hiánya nagyon diderget
– fogalmazott a költő szavaival Gryllus Dániel.
A nagyszalontai Kodály-gyűjtésből ered a Szabad-e bejönni ide betlehemmel? cím és a műsor is erre a hagyományra épül, felidézve a betlehemezők szokásait. A karácsonyi Kaláka-koncert egyszerre szólította meg a gyerekeket és a felnőtteket, korosztálytól függetlenül részévé lett a karácsonyi ünnepkörnek, generációk nőttek fel rajta. A kortalanságot igazolja, hogy az Uránia Nemzeti Filmszínházban nemrég nyugdíjasoknak játszottak telt ház előtt és ugyanazt az élményt élték át, mint amikor gyermekek vagy fiatal felnőttek hallgatják dalaikat.
A nyolcvanas évek végén, a Móra Kiadó felkérésére állítottuk össze a Szabad-e bejönni ide betlehemmel? című zenés könyvet.
Mindenesetre a Kaláka gondolkodásában régen jelen volt a bibliai ihletésű, karácsonyi téma, nem kellett kapkodva kutakodniuk egy album felépítéséhez.
A betlehemi műsort idén Délvidéken több településen bemutatják: Tornyosra, Csókára, Zentára utazik a zenekar és határainkon belül is több kulturális intézetbe várják őket. Visszatérők a MOM Kultba is, ahol december 17-én adnak karácsonyi koncertet.
Borítókép: Gryllus Dániel és Gryllus Vilmos (Fotó: Mirkó István)