A Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Vármúzeum minden évben szeretne a kiállított leletek mellett valami újat bemutatni, valami különlegeset nyújtani a látogatóknak. Idén a XII–XVIII. század közötti időszak történéseit, jellegzetességeit és találmányait állítják párhuzamba a 2022-ben előkerült leletekkel.
Az idei rész a Századról századra alcímet viseli, ezzel érzékeltetve egy-egy relikvia vagy hétköznapi tárgy és az adott időszak különböző történelmi eseményei között meghúzódó párhuzamokat.
A Vármúzeum kiállítása
A leletek nyolc helyszínről származnak, és olyan kiemelkedő darabok tartoznak közéjük, mint a 15 éves háborúból ránk maradt katonai sisak, egy nagyon ritka, aranyból készült érme, a téglába vésett malomjáték vagy a különleges formájú, szépen kidolgozott csat. A leletek többnyire a Budavári Palota területéről és környékéről származnak, de a lelőhelyek között van a Március 15. tér vagy a Barát-patak torkolata is.
Mint közleményükben írják:
A történelmet rendre csak egy-egy téma mentén tekintjük végig, pedig ezek valójában párhuzamosan zajlottak. A XII. század például nemcsak a tatárjárás időszaka, hanem ebben az évben készült el az első szemüveg is. Mátyás királyhoz kötődik a kocsiposta bevezetése, míg a barokk stílus elterjedése alatt fedezték fel a mikroszkópot.
Ezekben a sokszínű, nemegyszer meglepő történelmi együttállásokban helyezik el a 2022-ben a fővárosban felszínre került legkülönbözőbb tárgyakat, felvillantva egy-egy időszak többféle arcait.
A kiállítás a kiemelkedő műtárgyai révén egyaránt szól szakembereknek, míg közérthető, összefüggésekben gazdag leírásai a laikusok számára is felvillantják a múlt érdekességeit. A BTM Vármúzeum területén található állandó tárlatok további izgalmas párhuzamokat és összefüggéseket rejtenek magukban a mostani leletegyüttessel.
A kiállítás kurátora: Mézes Dorottya, Terei György és Daróczi-Szabó László, a látványért és a grafikáért Mézes Dorottya felel.