Szász Endre Munkácsy Mihály-díjas magyar festő, grafikus, látványtervező, porcelánfestő és könyvillusztrátor klasszikus mesterek technikájából merítő, s azt szürrealisztikus elemekkel ötvöző festői stílusával széles körben ünnepelt festővé vált.
1970-től magyar állampolgárként Kanadában, majd az Egyesült Államokban élt. 1980-ban hazatérve egy újabb műfajban kamatoztatta tehetségét: a porcelán – mint számára addig kiaknázatlan terület – némi felfogásbeli változást is hozott számára.
A hollóházi porcelánmanufaktúrában több jelentős porcelánmotívumot jegyez.
Opálos szürkében játszó képzeletbeli, szürrealisztikus alakjait egyesítette a keleti ornamentika vonaljátékának stílusával. A manufaktúrában csaknem tíz éven át önálló Szász-stúdió működött, ahol megszülettek azok a jellegzetes fekete-fehér dekorok szolid aranyozással, amelyeket a művész eredeti grafikái díszítenek.
Szász Endre évtizedeken keresztül formálta és gazdagította a kerámiaművészet világát, alkotásai pedig a funkcionalitás és a művészi kifejezés tökéletes egyensúlyát tükrözik.
Az ő keze által a hollóházi porcelán olyan új dimenzióba lépett, ahol a hagyományos technikák és az innováció találkoznak. Szász Endre alkotásain keresztül az anyag és a forma közötti harmónia mellett az ő sajátos stílusa és egyedisége is felfedezhető. A siklósi várban nyíló kiállításon a művész ezen munkáit csodálhatják meg a látogatók.
Borítókép: A Száz Szász kiállítási anyaga (Fotó: Veszprém Megyei Napló/Nagy Lajos)