A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói posztjára benyújtott valamennyi, a pályázati feltételeknek megfelelő pályázatot a vonatkozó jogszabályi előírások alapján felkért szakmai bizottság véleményezte és javaslatot terjesztett fel Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszternek, aki Demeter Szilárdot bízta meg a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói feladatainak ellátásával. Demeter Szilárd március 6-án kezdi meg főigazgatói munkáját az intézmény élén.
Demeter Szilárd pályázata nyert
Csák János az M5 műsorában először Klebelsberg Kuno egykori kultuszminiszter szavait elevenítette fel, aki véleménye szerint megadta a mindenkori kulturális miniszter credoját: „Segíteni a magyar kulturális kiválóságot itthon és a világban megmutatkozni, behozni a kitűnő teljesítményeket Magyarországra és a magyar kultúrát a nemzet szélesebb rétegeiben elterjeszteni.” Ez a feladata a Magyar Nemzeti Múzeumnak is Csák János szerint. Elmondta, hogy 1802-ben alapították a múzeumot, amelynek élére mindig egy grémium választotta ki a vezetőt. A miniszter ismertette, hogy a jelenlegi törvény szerint a minisztérium és a szakszervezeti és üzemi tanács képviselői vettek részt a kiválasztásban, illetve az ő felkérésére szakmai szempontból Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója és Cseri Miklós, a Skanzen Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója segítette a javaslat elkészítését. Kiemelte, hogy az a pályázat nyert, amely egy forradalmat ajánlott, mégpedig az 1802-es forradalmat. Ekkor ajándékozta ugyanis Széchényi Ferenc a könyvtárát és a levéltárát a nemzetnek. Ekkor jött létre az Országos Széchényi Könyvtár és a Nemzeti Múzeum magva. Széchényi Ferenc célja az volt, hogy olyan, a magyar identitásunknak megfelelő kulturális korpusz jöjjön létre, amely reprezentálja, kik vagyunk. Ahogy teltek-múltak az évek, ez az intézményrendszer egyrészt gazdagodott, másrészt töredezett. A miniszter elmondása szerint Demeter Szilárd pályázatában a forradalmi gondolat az volt, hogy ma, amikor a világban gazdaságilag, politikailag, de leginkább kulturálisan zűrzavar uralkodik, mit tehetünk a magyar kultúráért. Elegendő-e az az erő, ami a széttöredezett intézményhálózatban megvan. Azt fogalmazta meg a pályázat, hogy ahhoz, hogy a magyar örökséget és a magyar identitást megjelenítő régészeti és más tárgyi emlékeken keresztül az irodalmi emlékekig mindezt egyben tudjuk megmutatni, egy ütőképes intézményre van szükség. – Ebben a zűrzavaros világban nagyon fontos, hogy mi magunk hozzuk létre a korpuszt, ami megmutatja a Kárpát-medencében és a világban élő magyaroknak is, mi mit gondolunk magunkról. Az identitásunk alapja a kultúra. Ennek úgy kell megjelenni, hogy egyértelmű legyen mindenki számára, hová tartozunk – mondta Csák János, majd konkrétan ismertette, mely múzeumok alkotják majd ezt a korpuszt. Létrehozzák a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központot és hat intézmény tartozik majd ide: a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Természettudományi Múzeum, a Vendéglátóipari Múzeum és az Iparművészeti Múzeum. Úgy látja, egyesítve az erőket sokkal hatékonyabban lehet az átfedéseket megszüntetni, fókuszáltabban dolgozni és láthatóvá tenni magunkat. Ebben az intézményrendszerben összeadódik mindaz, ami kifejezi a magyar géniuszt.
Az előzmények
Mint lapunk is megírta, Csák János kulturális és innovációs miniszter november 6-án azonnali hatállyal elbocsátotta L. Simon Lászlót, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatóját. A miniszter az indoklásában kifejtette, hogy a főigazgató az intézménytől elvárható jogkövetést elmulasztotta, azt érdemben felhívásra sem teljesítette, így olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszonya fenntartását ellehetetlenítette. A Kulturális és Innovációs Minisztérium mindemellett a közleményében elismerte L. Simon László korábbi érdemeit a kulturális területen végzett tevékenysége során. A korábbi főigazgató-helyettes, Hammerstein Judit látja el az új főigazgató kinevezéséig megbízott főigazgatóként a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói posztját.
A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói pozíciójára kiírt pályázat benyújtási határideje február 5-én 17 órakor lejárt. A vezetői posztra a megadott határidőig tíz pályázat érkezett be.
Demeter Szilárdot, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatóját február elsejével nevezte ki újabb öt évre Csák János kulturális és innovációs miniszter.
Borítókép: Demeter Szilárd (Fotó: Éberling András)