A Néprajzi Múzeum pénteken induló utazó kiállításának középpontjában a magyar népi díszítőművészet megismertetése és annak mai használata áll, egy új digitális alkalmazás segítségével. A múzeum tárgyait, rajzait bemutató tablók segítségével a látogató általános képet kap a Kárpát-medencére jellemző díszítőművészetről és ennek történetiségéről, valamint a tematikus és földrajzi bemutatás során egy-egy díszítmény vagy motívum történetét is megismerhetik az odalátogatók.
A tárgyakon levő díszítmények mai használatát az interaktív motívumalkotó alkalmazás teszi lehetővé a kiállításban elhelyezett érintőképernyő segítségével. Minden egyes díszítménynél és motívumnál lehetőség van megtekinteni a hordozó tárgy fényképét, annak részleteit, származási helyét és további adatait.
A motívumkészítő alkalmazás a díszítmények és a matematika találkozása, ami lehetővé teszi, hogy a díszítmények minőség- és adatvesztés nélkül új megjelenési formákat alkossanak. Ez a megoldás egyedülálló módon ötvözi a múzeumi forrásanyagot és a technológia nyújtotta lehetőségeket.
Az utazó kiállítást a Néprajzi Múzeum a Petőfi kulturális program keretén belül valósítja meg. Az országos programsorozat a Nemzeti Művelődési Intézet Térségi kulturális szolgáltatások mintaprogram részeként a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg.
Borítókép: A Néprajzi Múzeum épülete Budapesten (Fotó: Kallus György)