Ybl Miklós épületeit a mai napig megcsodálják

A XIX. század meghatározó magyar építésze, ismertebb művei között olyan világhíres épületek találhatók, mint a Magyar Állami Operaház, a Várkert Bazár és a Szent István-bazilika. Összeállításunkban a 210 éve született Ybl Miklósra emlékezünk.

2024. 04. 06. 8:00
Várkert Bazár
A Várkert Bazárt Ybl Miklós tervei szerint 1875 és 1883 között, neoreneszánsz stílusban épült meg. Fotó: MTVA/Róka László
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ybl Miklós 1814. április 6-án, Székesfehérváron született. Családja osztrák származású, felmenői között többen kereskedőként dolgoztak. Az ifjú Ybl a bécsi, majd a pécsi Polytechnikumban tanult, később pedig, az 1830-as évek derekán inasnak szegődött Pollack Mihály, a magyar klasszicista építészet meghatározó alakja mellé, akinek műhelyében több évig rajzolóként is dolgozott. Polgárjogot csak 1834-ben kapott. Érdekesség, hogy Pollack egy tanúsítványt állított ki Ybl javára az éveken át tartó kitartó munka elismerésének jeléül – olvashatjuk az Ybl Miklós Virtuális Archívumban. Szakmai pályafutása során Pesten, Bécsben és Prágában is praktizált, de járt Olaszországban, Németországban és Franciaországban is. Ezeknek az utaknak a hatása Ybl tervezéseiben, leginkább az alkalmazott stílusjegyek mentén szintén észrevehető. 

Ybl Miklós
Ybl Miklós portréja a Vasárnapi Ujsagban 1882. december 10-én (Fotó: Wikipédia)

Ybl Miklós tervezései

Kezdeti alkotásai keleties vonásokat tartalmaztak és romantikus stílusban valósultak meg. Gondolhatunk a pesti Nemzeti Lovardára vagy a Széchenyiek nagycenki templomára. Később az olasz reneszánsz stílusból merített: így épült meg a Ganz-mauzóleum és még számos más építmény városszerte.

Magyar Állami Operaház

Ybl olyan, ma is ikonikusnak tekinthető és méltán közkedvelt épületek és helyszínek tervezője, mint a Várkert Bazár, de főműveként a budapesti Operaházat avagy a Magyar Állami Operaházat tartják számon. Az egykori Magyar Királyi Operaház megnyitójára 1884-ben került sor, az avatáson a királyi család is megjelent. Ahogy telt-múlt az idő, elkerülhetetlenné vált a páratlan szépségű és akusztikájú terekről ismeretes épület rekonstrukciója. A felújítás 2022-ben fejeződött be, s már az év márciusában megnyílt a nagyközönség számára. A közönség az előadások látogatása mellett az épületbejárások és idegenvezetések formájában is átélheti az Opera-élményt – a vezetett séták igazán népszerűek mind a hazai, mind a külföldi turisták körében.

Drónnal készített kép — a Magyar Állami Operaház épülete 2023. december 18-án
(Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Várkert Bazár

A XIX. század végén Ybl Miklós tervei alapján, több éven át épült a Várkert Bazárt, mely mára már a világörökség része. A gyönyörű építmény kezdetekben kereskedelmi funkciót töltött be, később pedig a budapesti kulturális élet egyik meghatározó otthonává vállt.

 


 

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.