Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A múlt héten befejeződött a Humphrey Bogart filmjeit bemutató sorozatunk. Ezen a héten egy új színész filmjeivel utazunk tovább a filmek világában. Pár héttel ezelőtt érkezett a szomorú hír, elhunyt Donald Sutherland. Filmkép sorozatunkban ettől a héttől kezdődően rá emlékezünk, az ő filmjeiből készítjük el aktuális toplistánkat.
Kicsoda Donald Sutherland?
Donald Sutherland, a kanadai színészlegenda, több mint hat évtizedes karrierjével vált a szórakoztatóipar ikonikus alakjává. Sutherland 1935. július 17-én született Saint John városában, New Brunswick tartományban, Kanadában. Tanulmányait a Torontói Egyetem Victoria College-ában kezdte, majd a Londoni Zene- és Drámai Művészeti Akadémián (LAMDA) folytatta, ahol színészi készségeit tökéletesítette.
A filmvásznon 1964-ben mutatkozott be az Élőhalott kastélya című olasz horrorfilmben. Azonban a neve az 1967-es A piszkos tizenkettő című háborús filmben nyújtott alakítása révén vált ismertté, amely elindította őt a világhír felé vezető úton. Pályafutása során számos emlékezetes szerepet játszott, mint például "Hawkeye" Pierce a MASH* (1970) című háborús vígjátékban, a titokzatos detektív Klute-ban (1971), és a megrázó pszichológiai horrorban, a Ne nézz vissza! (1973) című filmben is maradandót alkotott.
A 1980-as években az Átlagemberek című Robert Redford által rendezett drámában nyújtott teljesítménye tovább erősítette hírnevét, majd az 1990-es években Oliver Stone JFK című politikai thrillerében játszott Mr. X szerepe is emlékezetes maradt. Az új évezredben a fiatalabb közönség számára is ismertté vált a Hunger Games filmsorozatban, ahol Snow elnököt alakította. 2009 nyarán Magyarországon is forgatott. A katedrális című – Ken Follett azonos című regényéből készült – minisorozatban játszott.
Sutherland elismerések hosszú sorát tudhatja magáénak, köztük két Emmy- és két Golden Globe-díjat, valamint egy tiszteletbeli Oscar-díjat, amelyet 2017-ben kapott a filmművészethez való hozzájárulásáért. Magánéletében is sikeres, öt gyermeke közül többen is a színészetet választották, közülük a legismertebb Kiefer Sutherland. Most induló sorozatunkat azonnal egy világhírű mozival a Piszkos tizenkettővel (The Dirty Dozen) indítjuk.
A film a második világháború idején játszódik, és egy különleges katonai küldetést mutat be. A történet középpontjában egy titkos akció áll, amely során tizenkét elítélt katonát, akik különféle súlyos bűncselekmények miatt várnak büntetésre, egy öngyilkos küldetésre választanak ki. A feladatuk az, hogy behatoljanak egy német tiszti találkozóhelyre Franciaországban és megöljék az ott tartózkodó magas rangú tiszteket, ezzel gyengítve a német hadigépezetet. A film elképesztő sztárparádé. Érdemes külön megemlíteni a szereplőket.
Lee Marvin mint John Reisman őrnagy: A katonai parancsnok, aki a tizenkét elítélt kiképzéséért és vezetéséért felelős.
Ernest Borgnine mint Worden tábornok: Reisman parancsnoka, aki támogatja a küldetést.
Charles Bronson mint Joseph Wladislaw: Az egyik elítélt katona, aki a küldetés kulcsfontosságú tagjává válik.
Jim Brown mint Robert Jefferson: Egy másik elítélt, aki szintén fontos szerepet játszik a küldetésben.
John Cassavetes mint Victor Franko: Egy lázadó természetű elítélt.
Telly Savalas mint Archer Maggott: Az egyik legveszélyesebb és legzavarodottabb elítélt.
Donald Sutherland mint Vernon Pinkley: Az egyik elítélt katona, akinek humoros jelenetei is vannak.
„A piszkos tizenkettő" tagjai harc közben esnek el, leszámítva Maggott-t, akit Jefferson lő hátba, amikor az ellenük fordul. Életben maradt tagjait visszahelyezik korábbi beosztásukba, a többiek rokonainak pedig a „kötelessége teljesítése közben életét vesztette” üzenetet küldik, a korábban kiszabott büntetés említése nélkül - írja a film Wikipédia oldala.
Érdekességek
Bár a film és a regény fikció, a történet alapját valós események ihlették. A második világháború során több különleges egységet hoztak létre, amelyek célja hasonlóan kockázatos küldetések végrehajtása volt. A legenda szerint Az Angyal kalandjai forgatásán ismerkedett meg Roger_Moore-ral, aki beajánlotta őt A piszkos tizenkettő producereinek. Sutherland egy interjúban elmondta, hogy eredetileg egyetlen sora lett volna a klasszikus háborús moziban, ám Clint Walker egy jelenetben nem volt hajlandó tábornoknak kiadni magát.
Ekkor Robert Aldrich rendező, ak még a nevét sem tudta, odafordult hozzá: „Te! A nagy fülekkel! Te csinálod!” A film tele volt sztárokkal, Sutherland mégis képes volt kitűnni közülük. A film sikerét követően több folytatás és televíziós film készült, bár ezek nem érték el az eredeti film sikerét és minőségét. Emellett többször felmerült egy esetleges remake ötlete is. A film egy Oscar-díjat nyert a legjobb hangvágás kategóriában, és további három jelölést kapott, többek között John Cassavetes legjobb férfi mellékszereplő kategóriában nyújtott alakításáért.
Összegzés
Elfogult vagyok a Piszkos tizenkettővel, mert gyerekkorom meghatározó élménye volt ez a mozi. Magyarországon annak ellenére, hogy 1967-ben készült csak 1984-ben került bemutatásra. A piszkos tizenkettő jelentős siker volt világszerte és azóta is klasszikus háborús filmként tartják számon. A film nem csak az akciójelenetek miatt vált híressé, hanem a karakterek közötti dinamika és a moralitás kérdéseinek ábrázolása miatt is. A film bemutatja, hogy a háború szélsőséges helyzetekhez vezethet, ahol a hagyományos erkölcsi normák feloldódnak, és olyan személyek is hőssé válhatnak, akiket a társadalom elítélt.
A szereplők közötti interakciók és a kiképzés folyamata is nagy hangsúlyt kap, bemutatva, hogyan alakul át a tizenkét kezelhetetlen ember egy összetartó egységgé. A piszkos tizenkettő nemcsak a háborús filmek rajongói számára kötelező darab, hanem mindazok számára is, akik érdeklődnek az emberi jellem és viselkedés szélsőséges helyzetekben történő vizsgálata iránt. Ajánlom minden mozirajongónak, mert ez a film alapmű.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.