– Minden korábbinál nagyobb, gazdagabb és látványosabb a Néprajzi Múzeum új, állandó kiállítása – mondta Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója köszöntőjében a tárlat megnyitóján. A több mint háromezer négyzetméteres kiállítótérben nyolc tematikus egységben csaknem 3600 műtárggyal találkozhatnak majd a látogatók.
A Néprajzi Múzeum ötödik állandó kiállítása nyílt meg
Mint mondta, a most nyíló tárlat a múzeum történetének ötödik állandó kiállítása, igazi mérföldkő az intézmény életében, amely lehetővé teszi, hogy korszerűen és interaktívan, a XXI. századi múzeumlátogatók számára érthető és szórakoztató módon mutassa be azt a tudást, tapasztalatot, gyűjteményt, amely az intézmény 150 éves története során létrejött.
A nyolc tematikára osztott tárlat történetileg változó nézőpontokat tár fel, számos téma mentén fedezhetik fel a látogatók magyar hagyományainkat és más népek kultúráját.
A bemutatón a gyűjteménybe került műtárgyak élete, a szakemberek terepmunkája, a múzeum története, a népművészet gyöngyszemei és hatása is fókuszba kerül, miközben a művészet és az etnográfia viszonyáról, az őstörténeti kutatásokról, az örökség fogalmáról is képet kapnak a látogatók.
Baán László, a Liget Budapest-projekt miniszteri biztosa szerint a sokrétegű, látványos és intelligens, mélységében csak többszöri látogatással átfogható állandó tárlat méltón reprezentálja a magyar népi kultúra kimeríthetetlen gazdagságát.
Orbán Viktor megnyitóbeszédében felidézte, hogy 2022 májusában nyílt meg a Néprajzi Múzeum épülete. – Az még a „nagy menetelés” időszaka volt, még a járványok, a háború, a szankciók és az infláció előtt – emlékeztetett. – Azóta a nagy tervek végrehajtása lelassult, lendületet vesztettünk, és azzal voltunk elfoglalva, hogyan evickéljünk ki ezekből a bajokból. Lassacskán túljutunk ezeken. A 2025–26-os év még a családok és kisvállalkozások rendbetételének éve lesz, de aztán megindulhatunk ismét a nagy dolgok felé, ideje, hogy a tervezők ismét hegyezzék a ceruzájukat – fogalmazott.
A kormányfő rámutatott, hogy a múzeum épülete 12 nemzetközi díjban részesült, majd megköszönte Ferencz Marcel építésznek a nagyszerű munkát.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a mostani esemény szerves része az egész Városliget megújítását célzó erőfeszítéseiknek. A kormányfő elmondása szerint a liget megújítása lendületesen halad. A Néprajzi Múzeum új, állandó kiállításával kapcsolatban így fogalmazott:
– Most már nemcsak a külsőt lehet díjazni, hanem a belsőt is; az új, állandó kiállítással a múzeum épülete betöltheti hivatását, helyet ad a magyar népi kultúra tárgyi emlékeinek. A magyar élet és a magyar jövő archimédeszi pontjaként értékelte a magyar kultúrát, ide értve a tárgyi kultúrát is.
Orbán Viktor a magyar táncházmozgalom atyját, Sebő Ferencet idézve hangsúlyozta: „a hagyományt nem ápolni kell, hiszen nem beteg, és nem is őrizni kell, mert nem rab, hagyományaink csak akkor maradhatnak meg, ha megéljük őket”. Azzal a gondolattal toldotta meg az idézetet, hogy
mi, magyarok csak akkor maradhatunk meg, ha megéljük a kultúránkat és hagyományainkat. – Adjunk hálát a Jóistennek, hogy nálunk még helyükön vannak a dolgok, még működik a józan ész és fennáll a rend, ami a népi kultúrából átszivárog a mai életünkbe
– mondta a miniszterelnök. A Néprajzi Múzeum állandó kiállítását újabb őrhelynek nevezte, és hangsúlyozta: ezzel a magyarságot megtartó rendet erősítik. – Világszínvonalú múzeumban világszínvonalú kiállítást nyitottunk – zárta beszédét a miniszterelnök.