Az Orfűi Malmok a hagyományos mecseki malomkultúra követői

A Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége 21. alkalommal adta át Az év tájháza díjat Somogyszobon, az országos konferencián. Minden évben annak a tájháznak a fenntartói vehetik át az elismerést, amelyik példaértékű tevékenységével hozzájárul a magyarországi és Kárpát-medencei népi építészeti értékek és a hozzájuk kapcsolódó hagyományok megőrzéséhez, megismertetéséhez, újra megéléséhez. A 2024-es év díjazottja az Orfűi Malmok lett, amelynek fenntartója a Malomkő Alapítvány.

2024. 10. 16. 11:00
Orfű
Az épített és természeti örökség összhangjára törekednek. Fotó: Tájházszövetség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Orfűi Malmok nem szimpla múzeum – írták magukról pályázati anyagukban.  – Az intézmény munkatársai az épített és természeti örökség összhangjára, az élő műhelyekre és az emberi léptékek figyelembevételére fókuszálnak. A fenntartás és a működtetés során a vízimalom és a malmok működésének évszázados emlékei és a hozzá kapcsolódó szellemiség, mesterségbeli és tárgyi hagyatékának őrzése a küldetésük. A papírmalom tevékenységei nemcsak környezettudatosságra ösztönöznek, de a hagyomány és a kortárs világ, a művészet kapcsolódási pontjaira is rávilágítanak  – olvashatjuk a pályázatban. 

Orfű
Orfűn, a Vízfő-forrás közelében működik a vízimalom. Fotó: Tájházszövetség

Az Orfűi Malmok története

Orfűn, a Vízfő-forrás közelében a középkor óta működött vízimalom. 

Ma is látható formájában a 20. század elejére jellemző »modern« malomtechnológiát ismerhetjük meg általa. A malom melletti, szintén hagyományos építészeti értéket képviselő lakóház az egykori molnárlakás, istállóspajta, szabad kéményes nyári konyha, kocsiszín egészíti ki az épületegyüttest

A malmot 1945 után államosították, tulajdonosait német származásuk miatt kitelepítették. Volt tsz-raktár, darát őröltek benne. A malomszerkezetek helyreállítási munkájában a Pécsi Malomipari Vállalat és munkatársa, 

Füzes Antal vállalt úttörő szerepet, aki fiával, Füzes Péterrel az 1990-es évek elejére működőképessé tette a malmot. A család munkáját napjainkban Füzes Péter lányai, Füzes Kata és Füzes Petra folytatják, kiteljesítve és megújítva a malomipari hagyatékot. 

A szabadtéri múzeum 2016-ban rekonstrukcióban megépített papírmalommal, majd 2021-ben pajtapékséggel és sütiműhellyel, Garat nevű fogadóépületük a legkorszerűbb szolgáltatásokkal bővült. Ez Baranya vármegye kiemelt turisztikai és ismeretátadó helyszínévé tette az intézményt. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.