Szarka Tamás Missa Missio című szakrális műve teljes egészében a római katolikus mise liturgiáját követi. A darab ősbemutatója 2020. október 17-én volt a Szent István-bazilikában, Miklósa Erika koloratúrszoprán és a Magyar Állami Operaház kórusa közreműködésével.
Szarka Tamás szakrális zenéje
– A katolikus miserendet követő darab fogadtatása mindig felülmúlja az elvárásaimat – árulta el lapunknak Szarka Tamás.
– Pár éve hallottam először arról, hogy a kereszténység a világ legüldözöttebb vallása, ami sokszor a tettlegességig is fajul, miközben a kereszténység a szeretet vallása. Ez nagyon megmozgatta a lelkemet, úgy gondoltam, erről verset, zenét kell írni és énekelni kell róla. Akik részesei voltak az előadásnak, később több helyen leírták, hogy egyfajta csodát éltek át. Ezért ajánlottam fel a Missa Missio CD eladásából származó nyereséget az üldözött keresztények megsegítésére – tette hozzá a zenész.
Az elmúlt években több szakrális helyen csendült fel a nagyszabású mű, például az esztergomi Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert-főszékesegyházban, a prágai Szent Miklós-templomban, a pozsonyi Szent Márton-dómban, ismertebb nevén a Koronázó templomban vagy a kassai Szent Erzsébet-székesegyházban és a kereszténység fészkében, a deáki Nagyboldogasszony-templomban. Idén a felvidéki Galántán és a tihanyi bencés apátsági templomban hallhatta a közönség a darabot.
A csütörtökön kezdődő koncertturné helyszínei Erdélyben és a Partiumban találhatók. A Partium elnevezés a középkori latin dominus partium regni Hungariae azaz „Magyarország részeinek ura” kifejezésből származik, és arra a néhány kelet-magyarországi vármegyére utal, amelyek Magyarország három részre szakadása után az erdélyi fejedelem uralma alá kerültek.
A helyszínek: Nagykárolyon Nagykárolyi Kalazanci Szent József-templom, Tordán a Kisboldogasszony katolikus templom, Nagyenyeden az Árpád-házi Szent Erzsébet katolikus plébániatemplom és Marosszentgyörgyön a római katolikus templom.
– Mindig borsódzik a hátam, amikor elindulok Galántáról, megteszek hét-nyolcszáz kilométert, kiszállok és ott is magyarokkal találkozom és beszélgetek. Ez azt jelenti, hogy minden kesergésünk ellenére nagyon erősek vagyunk – szögezte le a Kossuth-díjas zenész.