A Magyar Teátrum Társaság által 2010-ben alapított Magyar Teátrum díjakkal minden évben a színházi háttérszakmák legjobbjait ismerik el. A díjátadó gála a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Karácsonyi csodashow című előadásának ünnepi alkalomra átalakított változata volt.
A Magyar Teátrum díjak mellett életműdíjat kiosztottak
Az idei gálaesten elismerést kapott Nagyné Vass Katalin, a Győri Nemzeti Színház férfivarroda vezetője, jelmezfelelős; Turcsán József, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház színpadmestere; Hankó János, a József Attila Színház fővilágosítója; Németh László, a Pécsi Nemzeti Színház tárvezetője; Gibárti Tibor, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház fővilágosítója; Pánczél Lajos, a Fővárosi Nagycirkusz műszaki vezetője, valamint Kasza Gergely, az Újszínház világosítótár vezetője.
Az eseményen átadták a kivételes színészi pályákat elismerő Magyar Teátrum életműdíjat is, amelyet idén Rupnik Károly, a Győri Nemzeti Színház színművésze kapott.
A jelölésekhez két, állami díjjal elismert színművésznek, illetve a jelölő színház igazgatójának együttes javaslata volt szükséges. A díjazottak az elismerő kitüntetéseket a jelölő anyaszínházak igazgatóitól, a Magyar Teátrumi Társaság elnökségi tagjaitól és a gálaestet támogató szervezetek képviselőitől vehették át.
Díjat adott át mások mellett Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke és Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára.
A Magyar Teátrum díj alapítója és ötletgazdája, Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója a gála elején kiemelte, hogy a bő évtizeddel ezelőtt indított kezdeményezés immár hagyománnyá, a színházi szakma közös ünnepévé vált, amely lehetőséget ad arra, hogy minden év végén megünnepeljék azokat, akik egész évben a színfalak mögött dolgoznak.
Idén – rendhagyó módon – ezen az estén osztották ki a Magyar Teátrumi Társaság által létrehozott Színházat vegyenek! díjakat is, amelyekkel az inspiráló, példát mutató marketingmegoldásokat jutalmazták. Elismerésben részesült a Budapest Bábszínház, a József Attila Színház, a Soproni Petőfi Színház, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház, valamint a Kabóca Bábszínház.
Az est során átadták a Magyar Színháztechnikai Szövetség által alapított, az első magyar színháztechnikai mérnökről elnevezett életműdíjat, a Tolnay Pál-díjat is. Az elismerést Szűcsborus János, a Madách Színház főmérnöke vehette át. A szövetség emellett Proscaenium emlékgyűrű díjat adományozott Czeiner László nyugalmazott színházi főmérnöknek, tanárnak.