Különféle lapokban jelentek meg 1960-tól Nemes Nagy Ágnes gyermekversei, ám ezeket tudatosan elválasztotta felnőttverseitől. Egy vele készült interjúban kifejtette: „Rájöttem, hogy a gyerekvers: műfaj. Itt lehet valamit csinálni. Híve vagyok annak, miszerint a jó gyerekvers is ugyanolyan verscsírából indul ki, mint a valódi vers. Csak a feldolgozási módja, az előadási módja más. És hát ott is el tudtam játszadozni millióféle formával, rímmel, a magyaros ritmus meg a mértékes ritmus összecsengetésével, ahogy Weöres Sándortól tanultuk mindannyian.”
Szádeli izgalmas kalandjairól olvashatunk
Nagyobbaknak írt költeményeit ő maga formálta egységes kötetté. Az eredeti szerkezetet megőrizve, de a hagyatékból fennmaradt írásokkal kiegészítve jelent meg a Móra Könyvkiadó gondozásában 2023-ban A titkos út, most pedig Az aranyecset és más mesék című gyűjtemény.
Utóbbi kötetben megannyi izgalmas történetet olvashatunk, amelyekből újfent kiderül, hogy Nemes Nagy Ágnes gyermekverseiben és meséiben a gyermeki perspektíva érvényesülése sajátos és sokrétű.
Az aranyecset és más mesék című kötet tíz éven felülieknek szóló meséket és verseket tartalmaz. A névadó meseciklus főhőse Szádeli, a kisfiú, aki egy öregembertől egy varázslatos aranyecsetet kap, amellyel bármit fest, az valóra válik.
A történetekből megtudhatjuk, mi mindent hoz létre vagy változtat meg Szádeli a világban, amerre jár: királyi rózsás kertek közt, világvégi sivatagokban, griffmadár lakta, havas hegycsúcsokon és szegény, aprócska falvakban is segít a rászorulókón.
A Császár vitorlása című versből pedig az is kiderül, hogyan száll szembe a kapzsi császárral az aranyecset segítségével.
A kínai eredetű népmese egy hosszabb elbeszélő mű lesz. A Ferencz Győző által szerkesztett könyvet Szabó Imola Julianna igényes, a szövegekhez illeszkedő, csodálatos illusztrációi teszik látványossá, a gyerekek számára még könnyebben befogadhatóvá. Egyébként a kötetben még néhány olyan – Nemes Nagy Ágnes életművében fontos és izgalmas – szöveg is helyet kapott, mint a Csillagszóró című vers, valamint a Tartom a tenyeremet című interjúrészlet.
Nemes Nagy Ágnes gyerekeknek írt műve ezúttal is a képzelet szabad világába hív, ahol bármi megtörténhet, valóságossá válhat.
Erre csupán a nyelv varázslata képes. A versek váratlan ritmusváltásai, meglepő rímötletei, a meseszövés kiszámíthatatlan fordulatai minden ízükben játékosak, humorosak, magukon viselik a kísérletezés örömét, és kreativitásra ösztönöznek. Amikor a költőnő e kötetben felvillantja a nyelvi-képi fantázia korlátlan lehetőségeit, egy egészen újszerű látásmódra, végső soron a szellem szabadságának fontosságára tanítja a gyerekeket, de minket, felnőtteket is.